PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : απρογραμμάτιστη γέννα cockatiel

maria ps
04-11-2009, 22:02
Περιληπτικά περιγράφω.... γύρω στα μέσα Σεπτέμβρη ίσως θυμάστε, είχα πάρει κάποια κοκατίλς που τα είδα σε χάλι, μαδημένα κλπ. Διατροφές, καλός ύπνος γενικά ακολούθησα κάθε δυνατή συμβουλή και άρχισαν να παίρνουν τ απάνω τους. Έκανα εξέταση στις κουτσουλιές είναι υγιή. Κάποια στιγμή τα είδα να ζευγαρώνουν το είχαμε συζητήσει τότε και σωστά πιστεύω με συμβουλεύσατε να μην βάλω φωλιά, όπως και δεν έβαλα. Από χθες η θηλυκιά καθόταν στον πάτωμα κάτι ασυνήθιστο. Συμπτωματικά ήρθε ο κτηνίατρος χθες για τα γατάκια την είδε και μου είπε οτι φαίνεται καλά να την παρακολουθήσω. Σήμερα το πρωί ήταν κανονική στο κλαρί και έφαγε ήπιε .
Το βράδυ που γύρισα απ την δουλειά ήταν πάλι κάτω.Την κοίταξα πιο σχολαστικά και είδα πως είχε κάνει το αυγό και το κλωσσούσε. Τι να κάνω? Να την αφήσω να κάθεται εκεί στον πάτο? Τα πουλάκια είναι σε δωμάτιο που είναι γραφείο και έχει ησυχία και αρκετό ύπνο γι αυτά. Έβαλα και δύο φωτογραφίες

fragos
04-11-2009, 23:12
να ρωτησω κατι αφου τα ειδες να ζευγαρωνουν γιατι δεν τους εβαλες φωλια?
παντως εγω θα εβαζα φωλια και το αβγο και βλεπεις αν θα καθεται στις επομενες μερες!

maria ps
04-11-2009, 23:35
επειδή τα είχα βρεί πολύ ταλαιπωρημένα σε κάποιο μαγαζί και πίστευμα οτι ήταν αδύναμα , το είχαμε συζητήσει τότε που είδα οτι ζευγαρώνουν και είπαμε να μην τ αφήσουμε να προχωρήσει η γέννα και θεωρούσαμε οτι χωρίς φωλιά θα αποθαρρυνθούν να προχωρήσουν.όμως δεν συνέβη αυτό. και τώρα έκαναν αυγό. αναρρωτιέμαι τι να κάνω δεδομένου οτι στο διάστημα που πέρασε είναι καλύτερα τα πουλάκια. αλλά δεν διάβασα και δεν έχω ιδέα για την προετοιμασία αναπαραγωγής κλπ

mpikis
05-11-2009, 10:14
Στις αναπαραγωγες τους κανουμε μια διατροφικη προετοιμασια..εγω ας πουμε τους εβαζα καθε μερα αυγο και τους ειχα και σουπιοκοκκαλο...(στα 5 τα 4 ενσπορα)..αλλος μπορει να εβαζε και λαχανικα και φρουτα και τα παντα και να μην ειχε τα ιδια πουλάκια η μπορει να ειχε περισσοτερα....Στο τέλος τα πουλάκια σου θα πουν την τελευταια κουβέντα....Μπορει αν ειναι πρωταρικα ο αρσενικος να μη βρει το στοχο....πολλα παιζουν...αυτο που θα σε συμβουλευα ειναι να βαλεις μια φωλια(εφοσον τα εχεις μέσα), μέσα στη φωλια ροκανιδι το οποίο θα το εχεις περάσει με σκονη για ψείρες,και να βάλεις εκει το αυγο...Βαλτους ενα αυγο μισο με το τσοφλι του,σουπιοκκοκαλο και πιστευω θα τα δείς να ξαναζευγαρωνουν και να σου βγαζουν και αλλα αυγουλακια....

maria ps
05-11-2009, 12:18
καλημέρα ευχαριστώ Αλέξανδρε.
Σουπιοκόκκαλο, γκριτ, άμμους και όσο τρώνε λαχανικά και φρούτα έβαζα. Όχι για αναπαραγωγή αλλά για να πάρουν απάνω τους. Αυγό όποτε έβαλα δεν τρώνε καθός και την λεγόμενη αυγοτροφή. Τους έδινα επίσης 2-3 φορές την βδομάδα multi vit στο νερό και μόνο μία φορά βιταμίνη Α στο φαγητό.
Έβαλα σήμερα φωλιά για να μην κάθεται στον πάτο και εβαλα το αυγό αλλά μέχρι στιγμής δεν πάει στην φωλιά.
Δεν θα με πειράξει γιατί δεν είχα στόχο προς το παρόν τη γέννα.
Θα ενημερώσω

mpikis
05-11-2009, 13:52
Δε περαζει πιστευω εφοσον εγινε...καλο θα ηταν και να πετυχει....βαλτους αυγουλακι και κάποια στιγμη θα φάνε..μακαρι να βγουν μωρακια!!!!ενημερωνε μας!

fotis_k
05-11-2009, 14:08
Η γνωμη μου ειναι να βγαλεις την φωλια και να αφησεις να κανει τα αυγα στον πατο.Ασε την να τα κλωσσησει για καμια εβδομαδα και μετα παρτης τα.Στο μεταξυ αν βρεις πλαστικα αυγα να τα αντικαταστησεις θα ηταν καλυτερο.

Αφου τα κανεις αυτα σταματησε να δινεις αυγο, αυγοτροφη,λαχανικα πολυβιταμινες κλπ και αυξησε τις ωρες υπνου για να βγουν απο την αναπαραγωγικη φαση.Τα πουλια αυτα τα εφερες σε μια πολυ καλη κατασταση και ειναι κριμα να ταλαιπωρηθουν και να ξαναρρωστησουν(δεν νομιζω κι ολας οτι θες κατι τετοιο).Προτεινω λοιπον να τους βαλεις φωλια την ανοιξη!

maria ps
05-11-2009, 19:09
Λες ε Φώτη? Έχω ψιλομπλοκάρει τώρα. και συμπτωματικά είχα μια φωλιά γιατί έστειλα κάποιο παιδί να πάρει πέρσυ για τα budgies και μου είχε φέρει μια παρόμοια μεγάλη, φαντάζομαι αυτή είναι. Την έβαλα γύρω στις 9.30 το πρωί και έφυγα στις 16.00 και δεν είχε μπει. Το αυγό το είχα πάρει από τον πάτο και το είχα βάλει μέσα αλλά δεν το έψαξε.
Με τίποτα δεν θέλω να ταλαιπωρηθούν. Τα πήρα γιατί τα λυπήθηκα και είναι αρκετά καλά τώρα, η θηλυκιά ήταν χειρότερα και ακόμα καλά καλά δεν έχει βγάλει φτερά στον λαιμό της.
Να σας πώ παιδιά όταν έχουμε ζευγάρι τι κάνουμε? το χωρίζουμε? γιατί φυσικά δεν είναι δυνατόν να επιτρέπουμε να γεννάνε συνέχεια και σε φάση που είναι υγιέστατα. Θα σας βάλω και μια ωραία φωτό που την έβγαλα χτες πριν μας κάνει το αυγουλάκι της. Πιστεύω σε λίγο καιρό θα είναι κούκλα και είναι και συμπαθέστατη.
Πάντως από ύπνο και ησυχία έχουν πολύ κοιμούνται από δύση σε ανατολή

fotis_k
06-11-2009, 14:24
Οχι Μαρια.Τους παπαγαλους δεν τους χωριζουμε οπως τα καναρινια.Ασε τα μαζι βγαλε την φωλια και βαλε την ξανα την ανοιξη!

Καλη επιτυχια!Περιμενουμε και την φωτογραφια που μας εταξες :mrgreen:

maria ps
06-11-2009, 17:06
καλησπέρα , τι δεν φαίνεται η φωτογραφία της στην κούνια? γιατί εγώ την βλέπω. μήν μου πεις οτι δεν φαίνεται και η φωτογραφία με τ αυγό. κι εγώ ήθελα να σας ρωτήσω αν σας αρέσει

maria ps
06-11-2009, 21:47
απο χτες είχα αφήσει το αυγό μέσα στην φωλιά. δεν μπήκε καθόλου. σήμερα το βραδάκι που γύρισα σπίτι, είχε κάνει στον πάτο του κλουβιού κι άλλο αυγό. το είχε αφήσει όπου νάναι χωρίς να κάνει την γούβα όπως με το πρώτο και δεν το κλωσσούσε ήταν στο κλαρί και προφανώς κοιμόταν. παρεπιπτόντως στα κοκατίλ είναι η θηλυκιά αρχηγός? γιατί βλέπω πάντα αυτή κάθεται στο πιο ψηλό σημείο όταν κοιμούνται.έβγαλα τη φωλιά. πέρα από το ότι δεν ήθελα αναπαραγωγή σ αυτή την φάση πιστεύω οτι το γεγονός πως της πείραξα το αυγό ήδη την έκανε να χάσει το πρόγραμμά της και να μην θέλει να κλωσσήσει

Lucky Witch
06-11-2009, 22:03
axου κριμα ρε συ

Niva2gr
06-11-2009, 23:06
Δεν πιστεύω οτι σε αυτή τη φάση θα το κλωσσούσε, ούτως ή άλλως. Γεννώντας τα αυγά απλώς ικανοποίησε μιά σωματική-ψυχολογική ανάγκη της. Κατά τα άλλα φαίνεται οτι δεν ήταν έτοιμη ούτε σωματικά, ούτε ψυχολογικά να γίνει "μάνα".

Στα κοκατίλ δεν είναι ούτε τα θηλυκά, ούτε τα αρσενικά απαραίτητα αρχηγοί. Αυτό εξαρτάται απο τους χαρακτήρες των πουλιών, ανεξαρτήτως φύλου, και απο το πώς τα βρίσκουν μεταξύ τους.

maria ps
07-11-2009, 12:09
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. με βοηθάτε πολύ μεταξύ των άλλων να καταλάβω τα πουλάκια που τα πήρα χωρίς να το έχω προγραμματίσει.
σήμερα είχε σπάσει το πρώτο της αυγό.(αυτό που είχα μετακινήσει εγώ πάτος/φωλιά/πάτος) τα γράφω απλά σαν παρατηρήσεις και σαν καταγραφή μιας συμπεριφοράς όλα αυτά και σαν αντικείμενο συζήτησης. δεν συντηρώ το θέμα επειδή επιθυμώ αναπαραγωγή αυτή την περίοδο.
πάντως αυτή την στιγμή το ζευγάρι περνάει μια καλή φάση, έχει ανακάμψει κατά 80% η θηλυκιά και 100% ο αρσενικός. φτου να μην τα ματιάσω είναι πανέμορφα.

maria ps
11-11-2009, 18:50
Άλλο αυγό δεν έκαναν. Είναι οκ? Υπάρχει κάτι ανησυχητικό? Υπάρχει περίπτωση δυστοκίας? Εμφανισιακά είναι καλά, και όταν το θυμούνται κάθονται η μία ή και ο άλλος πάνω στο αυγό που είναι στον πάτο του κλουβιού.
Τώρα αύριο πρέπει να καθαρίσω το κλουβί. Τι να κάνω? Να το πάρω και να το πετάξω? Να το αφήσω?

Niva2gr
11-11-2009, 22:11
Πώς σου φαίνεται το θηλυκό απο θέμα διάθεσης; Κάθεται φουσκωμένο; Τρώει; Φαίνεται πρησμένο στο κάτω μέρος της κοιλιάς; Οι κοτσιλιές του είναι πολύ μεγαλύτερες απο ότι συνήθως;
Αν στις 2 τελευταίες ερωτήσεις η απάντηση είναι "ναί" τοτε ίσως να έχει πάθε δυστοκία. Γενικώς να το παρακολουθείς στενά.

Όσο για το αυγό εγώ θα πρότεινα να το πετάξεις,

maria ps
11-11-2009, 23:20
Ευχαριστώ Μαρία μου, από υγεία φαίνεται καλά λίγο περίεργη συμπεριφορά.
Θα παρατηρήσω καλύτερα αύριο και θα σου πω
καληνύχτα

fotis_k
12-11-2009, 14:26
Εχουν περασει αρκετες μερες απο το τελευταιο αυγο οποτε δεν νομιζω οτι θα κανει αλλο.Προφανως αρκεστηκε στο ενα!Το αυγο επρεπε ηδη να το εχεις παρει.Σημερα που θα τα καθαρισεις να το πεταξεις(απο περιεργια αν θες σπασε το )και κανε αυτα που σου γραψαμε πιο πανω.

maria ps
12-11-2009, 22:56
Πήρα το αυγό και το έσπασα, μέσα είχε ότι κάθε άσπορο αυγό κότας. Το φωτογράφισα, αν ήταν γονιμοποιημένο κάτι δεν θα φαινόταν?

maria ps
12-11-2009, 22:58
δύο αυγά έκαναν συνολικά το πρώτο που το μετακίνησα απ τον πάτο στην φωλιά το έσπασαν μόνα τους και δεν είδα τι είχε μέσα. αυτό είναι το δεύτερο

maria ps
16-11-2009, 19:30
4 Νοεμβρίου έκανε το πρώτο αυγό
6 Νοεμβρίου το δεύτερο το όποίο κατόπιν της ανωτέρω συζήτησης το αφαίρεσα στις 12 Νοεμβρίου γιατί το πρώτο το είχε σπάσει μόνη της.
16 Νοεμβρίου σήμερα, βρήκα τρίτο αυγό.
Πόσο μπορεί να συνεχιστεί αυτό?
Η παραγωγή του αυγού δεν είναι αυτή που ταλαιπωρεί τον οργανισμό της?
Επειδή είναι ευάλωτη δεν θάθελα να μου πάθει κάτι. Πως μπορώ να την ενισχύσω? Και πως μπορώ, αν μπορώ να σταματήσω την παραγωγή των αυγών?
Περιμένω με αγωνία την γνώμη σας κι ευχαριστώ
φιλικά

fotis_k
16-11-2009, 22:22
Μαρια δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο περα απο αυτα που γραφτηκαν παραπανω.Αναγκαστικα δεν μπορεις να της δινεις συμπληρωματα διατροφης για να ενισχυσει τον οργανισμο της γιατι ετσι θα συνεχισει να κανει αυγα.Το μονο που ειναι απαραιτητο να κανεις ειναι να της παρεχεις ασβεστιο.Μεσα απο σουπιοκοκαλο και αμα βρεις σε υγρη μορφη.

Συμβουλεψου επισης και τον κτηνιατρο σου και αν θες πες μας τι σου ειπε.

maria ps
16-11-2009, 22:29
ευχαριστώ πολύ Φώτη μου, ελα ντε πως δεν σκέφτηκα να τηλεφωνήσω στον γιατρό το απόγευμα.
σουπιοκόκκαλο και πέτρα και άμμο της έχω. το υγρό ασβέστιο υπάρχει κάποια ειδική για πτηνά μάρκα?
θα το ψάξω αν δεν ξέρεις.
φιλικά

Φάμπιο
16-11-2009, 23:23
Η γνωμη μου ειναι να αφησεις την θηλυκια να κανει αυτο που θελει.....

Για να θελει το πουλι κατι θα ξερει παραπανω!
Ειναι λιγο σπανιο να ειναι αρρωστα και να θελουν ζευγαρωματα!
Ποσο καιρο τα εχεις;
Με τετοια φροντιδα θα εχουν δυναμωσει!
Μεσα στο σπιτι δεν τα εχεις;
Ειναι ζωηρα και καλοδιαθετα;Τρωνε πινουν κανονικα;
Το φτερωμα θα βγει δεν ειναι σημαδι αρρωστειας,αφου οπως λες τους εκανες εξετασει ςκαι ειναι μια χαρα!
Καταπονειται με το να κανει συνεχεια αυγα!Καποια στιγμη μπορει να παθει και δυστοκια...
Δεν εχει σχεση ο φωτισμος,το παρατηρησα και σε δικα μου πουλια!Αν θελουν θελουν παει και τελειωσε! ;)
Λοιπον...η γνωμη μου...
Η τους βαζεις φωλια και τα αφησεις να γεννησουν η την αφηνεις να γεννησει,παιρνεις τα αυγα και βαζεις ψευτικα ωσπου να ξεθυμανει λιγο το πουλι!(μπορει και οχι)
Ο γιατρος λιγο δυσκολο να ξερει...εκτος αν εχει κανει εκτροφη!

maria ps
16-11-2009, 23:39
Όλα όπως τα λες Νίκη. Έχει βελτιωθεί η κατάστασή τους. Ο αρσενικός άψογος, το κοριτσάκι λίγο στο πτέρωμα αλλά γενικά οκ.
Μετά το πρώτο αυγό της έβαλα φωλιά αλλά δεν μπήκε καθόλου. Όταν της πήρα το πρώτο αυγό και το έβαλα μέσα δεν το αναζήτησε, παρά έκανε το δεύτερο πάλι στον πάτο.
Έτσι αφαίρεσα φωλιά και τα δύο αυγά. Τώρα πέρασαν 4-5 μέρες και έκανε και τρίτο. Δεν βάζω ξανά την φωλιά γιατί δεν θα πάει. Πρέπει να της δώσω ασβέστιο αλλά είμαι και άρρωστη και δεν κυκλοφορώ αυτές τις μέρες. Πρότεινε κάποια φάρμακα ο Βασίλης στα καναρίνια και είδα οτι το tabernil calcio πρέπει να είναι αυτό που χρειάζομαι. Κι εγώ την λυπάμαι που της παίρνω τα αυγά αλλά ανησυχώ για τον οργανισμό της.
Θα της το αφήσω λίγες μέρες και θα σας ενημερώσω