PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ζευγάρι απο lovebirds διαφορετικής ράτσας

fotis_k
02-11-2009, 17:49
Το θέμα διαχωρίστηκε απο αυτή τη συζήτηση:
viewtopic.php?f=5&t=249&p=2039#p2039 (http://www.papagaloi.net/viewtopic.php?f=5&t=249&p=2039#p2039)

Μαρία

Κουκλια και τα 2.

Ελπιζω να μην τα προοριζεις για αναπαραγωγη!?

mpikis
02-11-2009, 18:15
O koko είναι το αγαπημενο μου χρωμα σε αυτα τα πουλάκια!
Σε περιπτωση Φωτη που κανει αναπαργωγη θα βγουν πουλακια με μεταλλαξη (mutation)...τι προβλημα θα υπαρχει?Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα...απλα δε θα βγει μια καθαρη ράτσα...νομιζω πως οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα είνια ιδιες με αυτες που θα υπηρχαν αν ζευγαρωναν πουλια ιδιου χρωματος....πιστευω πως ο φοβος της μετάλλαξης προερχεται απο κάποιους που εχουν συμφεροντα απο καθαρες ρατσες...Κατα καιρους όμως βλεπουμε όλο και περισσοτερες....καποιες πολυ πετυχημενες...ΑΝ το δουμε απο μια αλλη οπτικη πλευρα θα μπορουσε να πει κάποιος...μα καλα αυτος ο ανθρωπος παντου θα βαλει το χερι του...????
Η' οτι με τις μεταλλαξεις δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποσο "καθαρο" γεννεολογικα μπορει να ειναι ενα πουλάκι...Μπορει εκ πρωτης οψεως να φαινεται "καθαροαιμο" αλλα στην ουσια να προερχεται απο διαφορετικους χρωματικα γονεις!!!
Για να μην ξεφευγουμε απο το θέμα..πραγματικα αν μπορει κάποιος να ανοιξει ενα θεμα και να μας μιλησει για τις μεταλλαξεις..τους κινδυνους, κ.α!
Για να διαχωρησω τη θέση μου.... μου αρεσει να βλεπω τις συγκεριμενες ρατσες οπως ειναι στη φυση να ειναι και στο σπιτι μου αλλα δε θα ελεγα οχι και σε μια καλη μεταλλαξη..

rania koko
02-11-2009, 19:42
σασ ευχαριστω πολυ παιδια!ειδατε που εχω δικιο??πιο κουκλια,ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ! :D

οσο για την αναπαραγωγη φωτη μου,εγω ηθελα παρεουλα για τον κοκο.ταιριαξαν πολυ,αποδειχτηκαν και ζευγαρι-ο κοκο πολλακισ προσπαθησε να καβαλησει τη λιλη αλλα αυτη ειναι μικρη και μεγαλωμενη με αρχεσ και σωστεσ ηθικεσ αξιεσ,οποτε μεχρι να γινει1ετουσ ο κοκο θα πρεπει ν αρκεστει στα προκαταρκτικα και να μην εχει παραπονο.η λιλη δοξα το θεο μασ βγηκε πολυ χαδιαρα και περιποιητικη ;)

δε θα τα εμποδισω να ζευγαρωσουν αλλα ουτε και θα τα παροτρυνω..αν δω αποφεβρουαριο και μετα που θα χει μεγαλωσει και η λιλη(τωρα ειναι5και κατι μηνων) οτι ζευγαρωνουν,θα βαλω φωλιτσα.αυτα ξερουν καλυτερα απο μασ πιστευω,οποτε ασ τ αφησουμε να επιλεξουν..στα υπολοιπα με καλυψε ο αλεξανδροσ(μπικησ) ..

και παλι ευχαριστωωωωωω!!!!!

fotis_k
03-11-2009, 14:31
O koko είναι το αγαπημενο μου χρωμα σε αυτα τα πουλάκια!
Σε περιπτωση Φωτη που κανει αναπαργωγη θα βγουν πουλακια με μεταλλαξη (mutation)...τι προβλημα θα υπαρχει?Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα...απλα δε θα βγει μια καθαρη ράτσα...νομιζω πως οι πιθανοτητες να παει κατι στραβα είνια ιδιες με αυτες που θα υπηρχαν αν ζευγαρωναν πουλια ιδιου χρωματος....πιστευω πως ο φοβος της μετάλλαξης προερχεται απο κάποιους που εχουν συμφεροντα απο καθαρες ρατσες...Κατα καιρους όμως βλεπουμε όλο και περισσοτερες....καποιες πολυ πετυχημενες...ΑΝ το δουμε απο μια αλλη οπτικη πλευρα θα μπορουσε να πει κάποιος...μα καλα αυτος ο ανθρωπος παντου θα βαλει το χερι του...????
Η' οτι με τις μεταλλαξεις δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποσο "καθαρο" γεννεολογικα μπορει να ειναι ενα πουλάκι...Μπορει εκ πρωτης οψεως να φαινεται "καθαροαιμο" αλλα στην ουσια να προερχεται απο διαφορετικους χρωματικα γονεις!!!
Για να μην ξεφευγουμε απο το θέμα..πραγματικα αν μπορει κάποιος να ανοιξει ενα θεμα και να μας μιλησει για τις μεταλλαξεις..τους κινδυνους, κ.α!
Για να διαχωρησω τη θέση μου.... μου αρεσει να βλεπω τις συγκεριμενες ρατσες οπως ειναι στη φυση να ειναι και στο σπιτι μου αλλα δε θα ελεγα οχι και σε μια καλη μεταλλαξη..

Ρανια φυσικα και υπαρχει προβλημα.Ο Κοκο ειναι ενα fischer lovebird.Η Λιλη ειναι ενα peach face lovebird.Τα μικρα που θα κανουν θα ειναι ιβρυδια.Τα ιβρυδια ειναι στειρα πουλια (κατα κανονα-υπαρχουν και εξαιρεσεις) και γι αυτο καλο ειναι να μην ζευγαρωνουμε πουλια διαφορετικου ειδους.Ειναι κατι σαν το καρδερινοκαναρο για να καταλαβεις..

Αυτο για τις μεταλλαξεις που λες ειναι κατι εντελως διαφορετικο.Δεν παιζει ρολο το χρωμα.Εμενα το ζευγαρι lovebirds μου αποτελειταιι απο δυο πουλια διαφορετικου χρωματος.Το ενα ειναι λουτινο και το αλλο πρασινο στο χρωμα που βρισκεται και στην φυση.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι τα μικρα που εχουν κανει ειναι υβριδια.Ειναι καθαροαιμα γιατι και τα 2 ειναι peachface απλα το ενα ειναι μεταλλαγμενο.Αν θες να εχεις και αναπαραγωγες αργοτερα μπορεις απο τωρα να τα χωρισεις και να τους παρεις ταιρια ιδιου ειδους.Ειναι κριμα να βγαλεις υβριδια.Πολυ πιθανον τα μικρα που θα κανουν να μην μπορουν να ζευγαρωσουν ποτε.

Δεν ειναι σαν τα σκυλια..Που μπορουμε να ζευγαρωσουμε πχ ενα juck russel μ' ενα χασκι.Τα μικρα που θα κανουν παλι σκυλακια θα ειναι απλα θα ειναι ημιαιμα.Τα ημιαιμα ομως αυτα θα μπορουν να γεννησουν κανονικα μικρα και δεν θα ειναι στειρα.

Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου αλλα νιωθω υποχρεωμενος να σου πω τι ισχυει πανω σ' αυτο.Ελπιζω να κανεις το σωστο!

rania koko
03-11-2009, 15:03
φωτη μου,καταλαβαινω αυτο που λεσ ομωσ απ την αλλη ποσοι εχουν 2θηλυκα η 2αρσενικα η ενα μονο παπαγαλο στο σπιτι?και αυτα δεν ειναι καταδικασμενα να μη ζευγαρωσουν ποτε?εγω ηθελα παρεουλα για τον κοκο,δεν ειχα σκεφτει αναπαραγωγη κτλ και αρχικα δεν ηξερα ειναι η αληθεια πωσ βγαζουν υβριδια.νομιζα απλα πρεπει να ειναι λοβ. ειναι πολυ αγαπημενα αν και δεν ειναι ουτε2 μηνεσ μαζι.δε προκεται να τα χωρισω.αν υπηρχε θεμα υγειασ με τα υβριδια π.χ να πεθαιναν-οποτε θα ταλαιπωριοταν αδικα και το ζευγαρι με τισ γεννεσ δε θα τα χωριζα πιστευω αλλα θα εβρισκα ισωσ τροπο να μη γινεται αυτο-ετσι κ αλλιωσ γινεται συγκεκριμενεσ εποχεσ..αλλα θεωρω πωσ η ζωη ειναι το πιο σημαντικο δωρο και δε θα στερησω απο τα μικρουλια την ευκαιρια να γεννηθουνε.ολα εξαρτωνται απο τον κοκο και τη λιλη.απ τη μια μακαρι να το ηξερα νωριτερα και να παιρνα ακριβωσ ιδιο ειδος,αλλα πολυ πιθανον να ηταν και τα 2αρσενικα ,να μην ταιριαζαν κτλ.απ την αλλη χαιρομαι πολυ που πηρα τη λιλη και ασ ειναι αλλο ειδοσ γιατι ταιριαξαν πολυ και ο κοκο απο τοτε ειναι πολυ πιο ευτυχισμενοσ-ασχετα που δε με παιζει πια.και η λιλη εχει βγει πολυ καλοσ χαρακτηρασ.τωρα αν ειμαι τοσο λαθοσ,δεν ξερω..αλλα επιμενω πωσ η φυση ξερει καλυτερα..και σου ειπα,υπαρχουν παρα πολλα παπαγαλακια που αν και γονιμα,δε θα ζευγαρωσουν ποτε/εξαλλου δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγουν στειρα τα πουλακια,οποτε θα το ρισκαρω και δε θα τα χωρισω.σ ευχαριστω παντωσ

*απο καναρινια δεν εχω ιδεα οποτε δεν ξερω τι ειναι τα καρδερινοκαναρα :?

fotis_k
03-11-2009, 20:09
..αλλα επιμενω πωσ η φυση ξερει καλυτερα..

Ρανια στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυει καθολου αυτο που λες.Αυτα τα δυο διαφορετικα ειδη πουλιων δεν θα συναντιοντουσαν ποτε στην φυση.

εξαλλου δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγουν στειρα τα πουλακια,οποτε θα το ρισκαρω και δε θα τα χωρισω.

Ισως ακουστει ασχημα αυτο που θα πω αλλα αυτι που λες ειναι πολυ εγωιστικο.Αν δεν τους βαλεις φωλια θα καταδικασεις 2 πουλια(τον Κοκο και την Λιλη) να μην ζευγαρωσουν.Ενω αμα τους βαλεις φωλια ισως καταδικασεις ακομα και 7 πουλια(τους απογονους τους δηλαδη) στο να μην ζευγαρωσουν ποτε.Τι ειναι προτιμοτερο?

*απο καναρινια δεν εχω ιδεα οποτε δεν ξερω τι ειναι τα καρδερινοκαναρα :?

Καλυτερα..Δεν πειραζει.Ειναι το πιο κακοτυχο πουλι κατα την γνωμη μου μαζι με τα περισοτερα ιβρυδια.

ΥΓ:το πιθανοτερο ειναι οτι τα πουλια σου θα βγουν στειρα.Οποτε μην στηριζεσαι στο οτι ισως θα ειναι γονιμα..

rania koko
04-11-2009, 12:30
Ουφ,δεν ξερω..ειμαι σε διλημμα τωρα..ν αποχωριστω τη λιλη?γιατι τον κοκο δε μπορω με τιποτα..η αληθεια ειναι πωσ δε μ ενδιεφερε η αναπαραγωγη αλλα οταν ειδα τα πουλακια του αλεξανδρου καταζηλεψα..και ολο ξεχναω οτι γεννανε πολλεσ φορεσ το χρονο..οταν ειχα πρωτοπαρει λοβ μου χανε πει οτι μια φορα το χρονο και αμα ζευγαρωσουν..αλλα μου υπενθυμισε ο φιλοσ αλεξανδροσ πωσ μπορει και 4φορεσ το χρονο..δεν ξερω..αμα τα χωρισω θα πρεπει να το κανω συντομα πριν δεθουν κ αλλο..αλλα πωσ θα ξερω οτι το αλλο που θα παρω θα ειναι θηλυκο?δε ξερω,αρχιζω να το σκεφτομαι ειναι η αληθεια..αλλα ειναι τοσο γουτσου γουτσου μαζι..τα λυπαμαι να τα χωρισω.. και για τη φωλια που ειπεσ θα εβαζα φωλια μονο αμα τα βλεπα να ζευγαρωνουν,οχι απο πριν ωστε να τ ''αναγκασω να ζευγαρωσουν΄΄..εδω υπαρχει αρθρο χαριζω-ανταλλασω πουλια?αχ,δεν ξερω..πολυ θα στεναχωρεθω να την αποχωριστω..αλλα αμεσα δεν εχω χωρο για 2ζευγαρια..δεν ξερω..

fotis_k
04-11-2009, 17:41
Ρανια φυσικα και υπαρχει προβλημα.

Αλεξ εννοουσα :mrgreen: Απο την βιασυνη μου νομιζα οτι το #2 το εγραψε η Ρανια..

*Αλεξ λοιπον δεν εχει καμια σχεση εδω η μεταλλαξη.Εδω το θεμα δεν ειναι οτι θα βγουν λουτινο μικρα(που ειναι και ομορφα) η κατι αλλο, αλλα το οτι θα βγουν ιβρυδια!

mpikis
04-11-2009, 17:47
Ναι φωτη ειχα μπερδευτει με τις μεταλλαξεις και τον υβριδισμο, και δε θυμομουν αν τα πουλάκια θα βγουν στειρα...!!!αν κανουμε ομως αναπαραγωγη μπλε ρικνεκ με πρασινο????τι εχουμε??μεταλλαξη η υβριδισμο?αν κανουμε αναπαραγωγη..african ringneck με indian ringneck???Το σιγουρο ειναι ο αλεχανδρινος με ρικνεκ..εκει εχουμε υβριδια...αλλα τα αλλα??ειναι απλη μεταλλαξη??

fotis_k
04-11-2009, 17:52
Ναι φωτη ειχα μπερδευτει με τις μεταλλαξεις και τον υβριδισμο, και δε θυμομουν αν τα πουλάκια θα βγουν στειρα...!!!αν κανουμε ομως αναπαραγωγη μπλε ρικνεκ με πρασινο????τι εχουμε??μεταλλαξη η υβριδισμο?αν κανουμε αναπαραγωγη..african ringneck με indian ringneck???Το σιγουρο ειναι ο αλεχανδρινος με ρικνεκ..εκει εχουμε υβριδια...αλλα τα αλλα??ειναι απλη μεταλλαξη??

Δυο ρικνεκ μπορουν να ζευγαρωσουν ειτε ειναι μπλε το ενα και πρασινο το αλλο η το ενα λουτινο και το αλλο πρασινο κλπ.Το θεμα ειναι το αποτελεσμα το οποιο απο εκει και περα ειναι καθαρα θεμα αισθητικης! :D Δες τι εννοω..

http://www.sunbird1.co.za/pied12.jpg

mpikis
04-11-2009, 18:01
Δε την ανοιγει την ιστοσελιδα!!εχει προβλημα!
Οκ με τα ρικνεκ τα indian...indian με african???

vas
04-11-2009, 18:06
είναι σαν το συνηθισμένο που λέμε για τα σκυλιά..να ζευγαρώσει τσιουαουα με λύκο!γίνεται?δε γινεται!εκτος απο το οτι για τα σκυλια θα ειναι απίθανο να ζευγαρώσουν[λογω μεγέθους] τα σκυλια που θα βγουν φαντάσου πως θα βγουν,ΑΝ βγουν!Προσπάθησε να βαλεις στο μυαλο σου ενα τσιουαουα να γεννάει λυκάκια,καταρχάς,τα λυκάκια οταν γεννιούνται ειναι πιο μεγάλα απο ενα ενήλικο τσιουαουα!
θελω να πω,πως αφου στη φυση ξέρουν απο μόνα τους και ζευγαρώνουν με αυτά του ιδιου είδους,γιατί να μπαίνουμε στη διαδικασία να κάνουμε πειράματα?ο αφρικαν γκρευ με τον αφρικαν γκρευ και το ρινγκνεκ με το ρινγκνεκ,δεν υπάρχει λογος να γίνει κατι άλλο

mpikis
04-11-2009, 19:03
Βασιαννα μου καταλαβαινω τι λες αλλα δε ρωτησα αυτο...συζητηση κανουμε και αναταλλασουμε πληροφοριες...η ερωτηση ειναι συγκεκριμενη..indian ringneck με african ringneck...ο ενας αφρικη ο αλλος ινδια στη φυση δε συναντιουνται..εχουμε υβριδισμο???δεν ειπα να ζευγαρωσουμε ζακο με μπατζι.....Και να ξεκαθαρησω για δευτερη φορα τη θέση μου...δεν μ αρεσουν τα υβριδια....αλλα μου αρεσουν τα καθαρα και κάποια μεταλλαγμενα... χρωματικα!!!!

maria ps
07-11-2009, 23:21
παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? γιατι μ απασχολεί κι εμένα με τα πουλάκια μου.
έχουμε κάποια πουλάκια συντροφιάς και μας αρέσει να ζήσουμε κι εμείς κιεκείνα την αναπαραγωγή τους.
όμως τα πουλάκια μας ζουν προσπαθούμε κι ελπίζουμε να ζήσουν αρκετά χρόνια. δεν είμασε εκτροφείς, θα γεννήσουν μια δυο τρεις φορές, δεν γίνεται κι εγώ τουλάχιστον δεν θά ήθελα να έχω πολλές τέτοιες επαναλήψεις.
στην περίπτωση της ράνιας τώρα, γιατί να μπει σε διαδικασία να χαλάσει την παρέα των πουλιών? αν κάνει μια γέννα και δεν τα ξαναφήσει να γεννήσουν τι πρόβλημα υπάρχει? το λέω γιατί ίσως μπει σε μια διαδικασία χωρίς σπουδαίο λόγο. Αν κρατήσει τα μωρά έστω και στείρα γιατί δεν κάνει?
Μην παρεξηγηθώ οτι εκφάζω άποψη απλά δεν ξέρω αλλά και δεν μου φαίνονται ισχυροί οι λόγοι να χαλάσει το ζευγάρι της που είναι δεμένο και περναει καλά

Φάμπιο
08-11-2009, 14:09
Επισης να συμπληρωσω κι εγω οτι δεν παθαινουν και κακο αν δεν ζευγαρωσουν! :)

fotis_k
08-11-2009, 15:40
Αν κρατήσει τα μωρά έστω και στείρα γιατί δεν κάνει?

Aυτος δεν ειναι λογος?Στο μηνυμα σου λες και μονη σου οτι κι αυτα ευχαριστιουνται την διαδικασια της αναπαραγωγης.Αυτα τα πουλια που πιθανον να ειναι στειρα γιατι να την στερηθουν?

(Το μηνυμα μου ειναι εντελως φιλικο)

maria ps
08-11-2009, 19:41
Φώτη μου φιλικά εννοείται, γιατί πρέπει να το πούμε αυτό? δεν εννοείται? αν και μεγαλύτερη δεν έχω εμπειρία και μ εχεις συμβουλεύσει τόσες φορές και πολύ σωστά.
Όσον αφορά τα σκυλιά τα γατιά γνωρίζω και το ηθικά σωστό. στα πουλιά λόγω άγνοιάς μου και διαφορετικότητάς τους δεν γνωρίζω.
Συζητώντας διαμορφώνουμε απόψεις κι εμείς και άλλοι που μας διαβάζουν.
Τώρα επί του προκειμένου θα ήθελα να πεις με σαφήνεια την αποψή σου , γιατί σου μιλάω ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την άποψή σου.
Να τα αφήσει μαζί αν έτσι νομίζει αλλά ν αποτρέψει το ζευγάρωμα μη βάζοντας φωλιά?
Να σου πω την αλήθεια αυτό το κατάλαβα από τις ευχαριστίες προς την Νίκη.
Για πες (φιλικά)

fotis_k
08-11-2009, 19:52
Φώτη μου φιλικά εννοείται, γιατί πρέπει να το πούμε αυτό? δεν εννοείται? αν και μεγαλύτερη δεν έχω εμπειρία και μ εχεις συμβουλεύσει τόσες φορές και πολύ σωστά.
Όσον αφορά τα σκυλιά τα γατιά γνωρίζω και το ηθικά σωστό. στα πουλιά λόγω άγνοιάς μου και διαφορετικότητάς τους δεν γνωρίζω.
Συζητώντας διαμορφώνουμε απόψεις κι εμείς και άλλοι που μας διαβάζουν.
Τώρα επί του προκειμένου θα ήθελα να πεις με σαφήνεια την αποψή σου , γιατί σου μιλάω ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την άποψή σου.
Να τα αφήσει μαζί αν έτσι νομίζει αλλά ν αποτρέψει το ζευγάρωμα μη βάζοντας φωλιά?
Να σου πω την αλήθεια αυτό το κατάλαβα από τις ευχαριστίες προς την Νίκη.
Για πες (φιλικά)

Το φιλικα το τονισα μιας και ο γραπτος λογος παρεξηγειται ευκολα.

Την αποψη μου νομιζω την ειπα σαφεστατα στα προηγουμενα μου post.Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.Το ευχαροστω προς την Νικη πηγαινει επειδη ειπε κατι πολυ σωστο που δεν προαναφερθηκε.Το σωστοτερο ομως ειναι να χωριστουν αυτα τα πουλια και να μπουν με αναλογα ταιρια.

Φάμπιο
17-11-2009, 22:08
Οποτε λοιπον καταληγουμε οτι ολοι συμφωνουμε οτι ενα πουλι αν δεν ζευγαρωσει δεν παθαινει τιποτα!
Οποτε κι ενα υβριδιο δεν θα παθει κατι αν δεν ζευγαρωσει! ;)
Εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλη λυση για καποιον που θελει 2 παπαγαλακια,που θα ζευγαρωνουν,θα κανουν και κανα αυγο αλλα δεν θα εχουν μωρα και μπελαδες!
Δεν θελουν ολοι εξαλλου μωρα να βγαλουν!
Ειναι δυσκολο να βρει ςκαλα σπιτια να τα δωσεις!

Να σημειωσω οτι ειμαι υπερ στο να κρατιουντε τα ειδη καθαροαιμα,αλλα και μια εξαιρεση οπως αυτη της Ρανιας δεν ειναι και τοσο κακο!

Υ.Γ:Το πουλι ειναι καταπληκτικο καθως εχω δει κι απο κοντα τετοιο χρωματισμο!
Σε αλλους δεν αρεσει αλλα εγω το βρισκω υπεροχο και πρωτοτυπο!
http://www.sunbird1.co.za/pied12.jpg

artis
22-09-2010, 14:56
μπορεις να μας στηλης μια φωτογραφια τον παιδιων θα ηθελα να δω πολυ αφτη την αιμομιξια