PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τι ταίρι να χαρήσω στο σκουφάτο καναρίνι μου???

vagelis76
30-10-2009, 21:13
Ελπίζω να κάνω καλό ποδαρικό στο θέμα αυτό και σύντομα να γεμίσει απο αμέτρητα posts των καναρινόφιλων...

Έχω λοιπόν ενα σκουφάτο πράσινο -κυπαρισί αρσενικό καναρίνι και μου έχει μπεί η ιδέα να το ζευγαρώσω κάποια στιγμή με λευκό,γιατι θέλω να αποκτήσω έστω και ένα μικρό λευκό με πράσινο(ή σκούρο) σκουφί.
ερωτήσεις μου:
1.μπορώ να κάνω αυτόν τον συνδιασμο???
2.με τη ράτσα λευκου πρέπει να το ζευγαρώσω?
3.θα πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω και τι πι8ανότητες έχω?
4.ειναι λίγο γεράκος (6-7 χρονών),θα τα καταφέρει ή θα είναι τζούφια τα αυγά?

να σημειώσω οτι πρίν αρκετά χρόνια τον είχα ζευγαρώσει με κίτρινη και μου έβγαλε αρκετα μικρά αλλα όλα ήταν παρδαλά με σκουφί...1 μόνο είχε πολύ κίτρινο,ελαχιστο πράσινο στα φτερά και σκουφί σκούρο.

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις πιθανές και καλοδεχούμενες απαντήσεις-συμβουλές σας!!!!

δημητρης
31-10-2009, 07:31
Το θηλυκό που θα πάρεις δεν πρέπει να έχει σκουφί .
Τα αποτελέσματα που θες , είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρεις , ότι πούλια θα πάρεις θα είναι παρδαλά .
Με απλά λόγια , θα είναι μια μίξη από αυτά τα δυο .
Αυτό που μπορείς να κανεις είναι , από τα παιδιά που θα κάνει αυτό το ζευγάρι , να διαλέξεις τα ποιο καθαρά ( αυτά που έρχονται ποιο πολύ στα θέλω σου ) και να κανείς με αυτά άλλο ζευγάρι ποιο τελειοποιημένο .(δεν εννοώ μεταξύ τους )

Εάν είναι υγιείς ο γερακος σου και είναι σωστά προετοιμασμένος δεν θα βγάλει τσουφια .

vagelis76
31-10-2009, 13:24
Δημήτρη ΄σ'ευχαριστώ πολυυυυυυυυυ!!!
Με το τρόπο αυτό δηλαδή θα προσπαθήσω να "αδρανοποιήσω"(αποδυναμώσω) τα γονίδια του παρδαλού χρώματος αν κατάλαβα καλά.
Το πουλί που θα πάρω απο τη γέννα αυτή, θα ήταν καλύτερα αρσενικό ή θυληκό,ωστέ να βοηθήσει να έχω καλύτερο αποτέλεσμα??

Ευχαριστώ και πάλι!!!

mgerom
01-11-2009, 08:36
Ελπίζω να κάνω καλό ποδαρικό στο θέμα αυτό και σύντομα να γεμίσει απο αμέτρητα posts των καναρινόφιλων...

Έχω λοιπόν ενα σκουφάτο πράσινο -κυπαρισί αρσενικό καναρίνι και μου έχει μπεί η ιδέα να το ζευγαρώσω κάποια στιγμή με λευκό,γιατι θέλω να αποκτήσω έστω και ένα μικρό λευκό με πράσινο(ή σκούρο) σκουφί.
ερωτήσεις μου:
1.μπορώ να κάνω αυτόν τον συνδιασμο???
2.με τη ράτσα λευκου πρέπει να το ζευγαρώσω?
3.θα πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω και τι πι8ανότητες έχω?
4.ειναι λίγο γεράκος (6-7 χρονών),θα τα καταφέρει ή θα είναι τζούφια τα αυγά?

να σημειώσω οτι πρίν αρκετά χρόνια τον είχα ζευγαρώσει με κίτρινη και μου έβγαλε αρκετα μικρά αλλα όλα ήταν παρδαλά με σκουφί...1 μόνο είχε πολύ κίτρινο,ελαχιστο πράσινο στα φτερά και σκουφί σκούρο.

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις πιθανές και καλοδεχούμενες απαντήσεις-συμβουλές σας!!!!

Αν ρήξεις μια ματιά στα συννημένα θα βρείς υλικό για διάβασμα που απαντά και στις ερωτήσεις σου.
Η βασική παρατήρηση πάντως είναι, οτι αυτό το ζευγάρωμα που αναρωτιέσαι αν μπορείς να κάνεις,
δεν έχει πιθανότητες να σου δώσει αυτό που θέλεις, σαν αποτέλεσμα.

mgerom
02-11-2009, 14:00
Αν κλικάρεις το view στα άρθρα για Λιποχρωμικά και Καναρίνια χρώματος
εδώ http://www.poc.gr/ar8ra.htm , θα δείς αυτά που ήθελα να βάλω Βαγγέλη.

vagelis76
05-01-2010, 12:17
Επανέρχομαι στο θέμα γιατι το τελευταίο καιρό ψάχνω πιο έντονα για νύφη στο αγόρι μου....
Τα πραγματα είναι λίγο μπερδεμένα.....έχω βρεί 2 λευκές καναρίνες σε πετ σοπ οι οποίες δε μου γεμίζουν και το μάτι,(όλοι μου λένε οτι περιμένουν νέες παραλλαβές) η 1 έχει 2φτεράκια σκούρα στο κεφάλι και η άλλη δεν ήταν και τόσο ζωηρή.Ο ένας καταστηματάρχης μου είπε οτι οι λευκές κανάρες είναι πολύ δύσκολες στο ζευγάρωμα....ισχύει κατι τέτοιο???
Κ. Μάκη δίαβασα τα συννημένα,αυτό που μου προτείνεται εσείς είναι μια κανάρα λευκή με υπολειπόμενο χαρακτήρα???[ot:1npzhxo4]Η μία κυρίαρχη, που απαγορεύει μερικώς την σύνθεση των καροτενοειδών και ως εκ τούτου την εμφάνιση στο πτέρωμα του λιποχρωμικού χρώματος. Αυτή αφήνει να εμφανισθεί μόνο ίχνος λιποχρωμικού χρώματος στους οδηγούς του καναρινιού. Η μετάλλαξη αυτή έφερε την δημιουργία του λευκού θαμπού.
Η άλλη μετάλλαξη έχει υπολειπόμενο χαρακτήρα και απαγορεύει πλήρως την σύνθεση των καροτενοειδών με αποτέλεσμα την παντελή απουσία Λιποχρωμικού χρώματος στο πτέρωμα και την δημιουργία του λευκού καναρινιού.[/ot:1npzhxo4]

και αν ναι στο κατάστημα πώς θα είμαι σίγουρος οτι θα πάρω κάτι τέτοιο???Εκείνοι για να πουλήσουν θα μου πούν οτι είναι αυτό που θέλω κι ας μην είναι.....
Εάν γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να με προμηθεύσει με αυτό που ψάχνω θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου στέλνατε τα στοιχεία του σε πμ.
Με αγχώνει που περνάει ο καιρός χωρίς αποτέλεσμα και δε ξέρω αν προλλάβω να ακολουθήσω τη σωστή διαδικασία(καραντίνα,προσα ρμογή του πουλιού στο νέο περιβάλλον,αναπαραγωγική προετοιμασία)γιατι με το καιρό που έχουμε μάλλον όλα φέτος θα γίνουν πιο νωρίς....
Ευχαριστώ πολύ και πάλι

mgerom
05-01-2010, 15:44
Βαγγέλη έχεις τον χρόνο για καραντίνα και προετοιμασία του μέλλοντος ζευγαριού.Δεν ξέρω τί ακριβώς διάβασες, αλλά να το ξεκαθαρίσουμε απο την αρχή για να γίνει απόλυτα σαφές.Τα πουλιά που θα πάρεις απο ένα ζευγάρωμα με ένα θηλυκό ΛΕΥΚΟ (πάντα χωρίς σκουφί), θα είναι όλα παρδαλά,ακριβώς όπως στο ζευγάρωμα που περιγράφεις στην αρχή με την κίτρινη καναρίτσα. Μόνο που τώρα το λιπόχρωμα θα είναι λευκό ,όπου υπάρχει.Θα έλεγα να διαλέξεις αυτήν που είναι πιο ζωηρή ,έστω και εάν έχει κάποια φτεράκια σκούρα.Εχω την γνώμη οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την θηλυκιά.Το πρόβλημα είναι μάλλον στην ηλικία του αρσενικού σου.
-Ετσι, αν αποφασίσεις τελικά οτι δεν σε πειράζει να βγάλεις μικρά, παρδαλά όπως είπαμε,μπορείς να κάνεις αυτή την αγορά μέχρι τις 15-20 Ιανουαρίου ώστε να προλάβεις να ακολουθήσεις και την σωστή διαδικασία.