PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πως μπορω να το διορθωσω ?

Blackholesun
24-10-2009, 20:21
Καλησπερα σε ολους τους φιλους, το ρινκνεκ μου δεν μου παρουσιαζει κανενα προβλημα, ειναι φιλικο, δεν σκαρφαλωνει πανω μου, ισα ισα οταν το βαζω στο σταντ του ειναι παραπολυ φρονιμο, ουτε θελει να πεταξει απο κει ουτε τιποτα, ισα ισα με οτι παιχνιδακια του εχω βαλει παιζει με αυτα !
Το μονο προβλημα ειναι οταν τον παιρνω για να τον βαλω στον ωμο μου, ε τοτε αρχιζει και μου δαγκωνει τα μπλουζακια μου..... μου εχει χαλασει 3 εως τωρα :evil: :evil: φυσικα χαλαλι του αλλα θα ηθελα πολυ να μαθαινα κανενα τροπο στο πως μπορω να του κοψω αυτη την κακια συνηθεια..

Εχω δοκιμασει το ελαφρυ φυσητο (δεν μαρεσει και τοσο να του το κανω ομως)
Επισης εχω δοκιμασει και τον σεισμο (δηλαδη οταν δαγκωνει να κουνιεμαι πανω κατω σαν να του κανω σεισμο)
Οτιδηποτε αλλη ιδεα θα με βοηθουσε.
Φιλικα Σωτηρης :D

Niva2gr
24-10-2009, 20:54
Παρόμοια συμπεριφορά έχει και το κοκατίλ μου, ο Κίμπα, με τη διαφορά οτι όταν ανεβαίνει στον ώμο μου, και θέλω να τον κατεβάσω, τσαντίζεται και μου δαγκώνει τα αφτιά.
Την είχε δει "αρχηγός"! Στον κόσμο τους ο παπαγάλος που κάθεται ψηλότερα είναι ψηλότερα και στην ιεραρχία. Νομίζω οτι το ίδιο παθαίνει και ο Τουίτι. Κοινώς, τον ανεβάζεις στον ώμο σου, αυτός νομίζει οτι γίνεται σπουδαίος, και προσπαθεί να σου πάρει τον αέρα.
Εγώ θα έλεγα, τουλάχιστον μέχρι να γίνει 1 έτους, να μην τον ανεβάζεις στον ώμο σου, μέχρι να χωνέψει τη θέση του.

25-10-2009, 01:37
και εγω βαζω στον ωμο μου τα κοκατιελ μου και οταν παλια o cocka προσπαθουσε να δαγωσει την μπλουζα του ελεγα : μηηηηη δειχνοντας το δαχτυλο μου.οποτε του αποσπουσα την προσοχη και σταματουσε.μετα απο καιρο τον απετρεπα μονο με τον τονο της φωνης μου και πλεον το μονο που κανει ανεβασμενος στον ωμο μου ειναι να χαλαρωνει (και να με κουτσουλαει οταν τον ξεχναω εκει :lol: ) εμενα βεβαια ηταν πανω απο 1 ετους οποτε μαλλον ηξερε την ιεραρχια..
:mrgreen:

ΑΓΓΕΛΟΣ2
25-10-2009, 07:21
παιδια...κατα τη γνωμη μου κανενα παπαγαλακι παρα το μεγεθος του(πχ...τα μπατζι δεν ξεπερναν το υψος των ματιων)...
εκτος της κυριαρχιας τα παπαγαλακια υπερασπιζονται και τον χωρο τους...γιαυτο ενας παπαγαλος μπορει να ειναι χαδιαρης και καλος εξω απο τοκλουβι και πανω στο κλουβι να πεφτει τσιμπιμα...γιατι ειναι ο χωρος του...
ετσι και ο ωμος...οταν το βαζουμε συνεχεια(μια φορα δεν βλαπτει...αλλα οσο λιγο τερο τοσο καλυτερα)τοσο και αυτο ιοθετει αυτη τη περιοχη για δικια του...επισης ειναι μια περιοχη που του αρεσει λογο υψους και επιδη κανει και βολτες και ειναι και κοντα μας....οποτε οι περισοτεροι παπαγαλοι δεν δεχονται να κατεβουν...

προσωπικη μου αποψη να μην τους αφινουμε στον ωμο...οπως στο σταντ του μπορει να κανει οτι θελει...ετσι και στο κλουβι του..ετσι και στον ωμο "του"...
και στον ωμο με οτι σχεδον και αν ασχοληθει θα ειναι ζημια...για εμας...για αυτο ασχολεια-παιχνιδι...

vas
25-10-2009, 09:11
θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.Όταν ανεβάζεις έναν παπαγάλο στον ώμο σου[και πόσο μάλλον οταν είναι μικρός ακόμα και δεν έχει μάθει ποια είναι η θέση του στο σπίτι]ενστυκτοδώς καταλαβαίνει πως είναι ανώτερος και μπορεί να σου επιβληθεί,αρχίζοντας δαγκώνοντάς σου τη μπλούζα,και μετά δαγκώνοντας σου τα αφτιά[που πονάει σαφώς περισσότερο] και όσο περνάει ο καιρός,στο τέλος δε θα σε αφήνει καν να το βάζεις μέσα στο κλουβί,θα αρχίσει να σε δαγκώνει και τότε(γι'αυτο και αποτρέπουμε τους παπαγαλόφιλους να αφήνουν τα παπαγαλάκια στους ώμους τους,όπως τους αποτρέπουμε και να βάζουν ψηλά τα κλουβία)
λοιπόν...δε θα κάνω τη διαφορά :p θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους,μη το βάζεις στον ώμο σου,τουλάχιστον μέχρι να καταλάβει οτι εσύ του επιβάλεσαι και όχι αυτό σε εσένα,ανέβαζέ το στο δάχτυλό σου,και κράτα το όσο μπορείς στο ύψος του στήθους σου

Blackholesun
25-10-2009, 12:27
Συμφωνω , παντος εμενα στα αυτια μου τα δαγκωνει ισα ισα λες και θελει να μου πει κατι η απλα να παιξει.. παλι καλα που εχω μικρο παπαγαλο....αλλιως μπορει να μην ειχα καθολου αυτια ΧΑΧΑΧΑ!!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
25-10-2009, 16:53
τα αφτια ενδεχομενος...αν στα δαγκωνε για να παιξει προφανως θα πονουσες...αλλα αυτος προφανως σε περιποιητε οπως κανουν μεταξυ τους τα ζευγαρια...
αλλα αν συνεχισεις τοποιο πιθανο ειναι οταν θα βαζεις το χερι σου για να τον παρεις απο τον ωμο να τρως τσιμπιες...και να πηγενει πισω πισω επιδη δεν θα θελει νακατεβει....τωρα ειναι χαριτομενο..αργοτερα δεν θα ειναι...

vas
25-10-2009, 17:27
αλλα αν συνεχισεις τοποιο πιθανο ειναι οταν θα βαζεις το χερι σου για να τον παρεις απο τον ωμο να τρως τσιμπιες...και να πηγενει πισω πισω επιδη δεν θα θελει νακατεβει....τωρα ειναι χαριτομενο..αργοτερα δεν θα ειναι...
συμφωνώ απόλυτα

Blackholesun
25-10-2009, 18:49
ναι σαφως αυτο ειναι ! αν με δαγκωνε με την δυναμη που εχει θα ειχα τρελαθει στον πονο, μια φορα πηγε να ανεβη πανω μου και κατα λαθος μπερδευτηκε το ραμφος του εκτος απο το μπλουζακι μου πανω στο λαιμο μου.... ε πεθανα!
Ευχαριστω παιδια. οποτε η λυση μου ειναι να περασει κανενα εξαμηνο ακομα και υστερα βλεπουμε :)

fotis_k
27-10-2009, 21:34
παιδια...κατα τη γνωμη μου κανενα παπαγαλακι παρα το μεγεθος του(πχ...τα μπατζι δεν ξεπερναν το υψος των ματιων)...
εκτος της κυριαρχιας τα παπαγαλακια υπερασπιζονται και τον χωρο τους...γιαυτο ενας παπαγαλος μπορει να ειναι χαδιαρης και καλος εξω απο τοκλουβι και πανω στο κλουβι να πεφτει τσιμπιμα...γιατι ειναι ο χωρος του...
ετσι και ο ωμος...οταν το βαζουμε συνεχεια(μια φορα δεν βλαπτει...αλλα οσο λιγο τερο τοσο καλυτερα)τοσο και αυτο ιοθετει αυτη τη περιοχη για δικια του...επισης ειναι μια περιοχη που του αρεσει λογο υψους και επιδη κανει και βολτες και ειναι και κοντα μας....οποτε οι περισοτεροι παπαγαλοι δεν δεχονται να κατεβουν...

προσωπικη μου αποψη να μην τους αφινουμε στον ωμο...οπως στο σταντ του μπορει να κανει οτι θελει...ετσι και στο κλουβι του..ετσι και στον ωμο "του"...
και στον ωμο με οτι σχεδον και αν ασχοληθει θα ειναι ζημια...για εμας...για αυτο ασχολεια-παιχνιδι...

+10000

Ας τολμησει κανενας να βαλει χερια στο κλουβι του Κικ.Θα γινει χαμος.

Εξω απο το κλουβι παλι..Μια χαρα...Και χαδια και φιλακια κι απο ολα.. :roll:

Blackholesun
28-10-2009, 13:23
και εμενα το ιδιος κανει, αν τολμησω και βαλω χερι μεσα στο κλουβι κανει επιθεσεις! οταν τον βγαλω εξω ΚΥΡΙΟΣ .. :lol:

vagelis76
28-10-2009, 14:14
θα πατήσω στο post του Σωτήρη να πω κι εγώ το δικό μου παρόμοιο πρόβλημα(αν δε κάνω σωστά πείτε μου το)
Εμένα με δαγκώνει οταν....
1.είναι πάνω στο κλουβί του και τον παίρνω ενώ δεν θέλει(δικαιολογημένο)
2.του κάνω διάφορα παιχνίδια-χάδια και δεν έχει όρεξη(δικαιολογημένο)
3.καταλαβεί οτι είμαι στο σπίτι και δεν έχει την απόλυτη προσοχή μου(το διαχειρίζομαι και βάζω όρια)
4.λείπω από το σπίτι όλη μέρα και έχω πολλές ώρες να ασχολείθω μαζί του(δικαιολογημένο λογω έλλειψης)
5.εντελώς ξαφνικά και ενώ είμαστε χαλαροί με χαδάκια και ζουζουνίες(προσπαθώ να το λύσω)

ενώ ειμαστε αγκαλία και ανεβαίνει επάνω μου δίνοντας μου απαλά φιλακια στο λαίμο,το μάγουλο και μασουλόντας τα αυτιά μου εντελώς ξαφνικά κατι τον ενοχλεί(δεν εχω καταλάβει τι)και αρχίζει τις δυνατες τσιμπιες....συνήθως στα χέρια και τη κοιλία μου.Τον αποτρέπω λεγοντάς του ..ΜΗ...ΟΧΙ....και...ΠΟΝΑΩ... κάποιες φορές πιάνει,τις περισσότερες όμως όχι.Μετά από συμβουλή του θείου Dimitri1973,έχω αρχήσει να κανω το εξής.....όταν αρχίζει τα τρελλά του ο μικρός και δεν σταματάει μετο ...ΜΗ...και το ...ΟΧΙ...απλά τον παίρνω και τον βάζω στο κλουβί του και φεύγω απο το χώρο που βρίσκεται.κατι σαν μια μορφή "τυμωρίας"...
Τις πρώτες φορές τσίριζε λίγο....τη τελευταία φορά(σήμερα)δεν έβγαλε κιχ....το δουλεύω και ελπίζω να έχει αποτελέσματα...

Blackholesun
28-10-2009, 15:46
και εγω ετσι πιστευω φιλε Βαγγελη,Ο Δημητρακης τι σου λεει ? χιχιχιχι , εγω την κονουρα σου την ειδα μια χαρουλα! (μου εβαλε βιντεο ο Δημητρης...) καλα κανεις , και εγω αυτο θα εκανα. :D
Καποια στιγμη θα το καταλαβει

ΑΓΓΕΛΟΣ2
28-10-2009, 18:20
λυπον...και ο νομπελ το κανει καμια φορα...αλλα το εχει ελτωσει παρα πολυ πλεονκαι ελπιζω να το σταματισει...

χωρις να ειμαι σιγουρος να σου πω τι πιστευω..αν ειμαι λαθος ας διορθοσει οποιος ξερεινα μαθενουμε κιολας!

καλυτερα ισως ναμην λες ουτε μη ουτε οχι...κανε σαν να μην σε πηραξε..σαν να ηταν τσαμπα η προσπαθια του...ετσι ωστε να καταλαβει οτι δεν εχει κατι να σου κανει αν σε τσιμπισει..
επισης...εμενα πχ ο νομπελ εινχε αρχισει να τσιμπαει οταν τον χαϊδεα στην πλατη..ηθελε μονο στο κεφαλι...οποτε τον χαϊδευα στην πλατη..οταν με τσιμπουσε εγω δεν του ελεγα τιποτα...απλα συνεχιζα να τον χαϊδεω οπως ηθελα ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ οταν μια φορα πχ δεν τσιμπισε τοτε τον χαϊδεψα στο κεφαλι..μετα παλι μια στηνπλατη μια στο κεφαλι...ωστε να ημαστε και οι δυο ευχαριστιμενει...
αυτο που φευγεις ειναι καλο πιστευω...αλλα να φευγεις χωρις να του λες τιποτα..
δεν ξερω ποσο σωστο ειναι το οτι τον βαζεις στο κλουβι του...ισως απλα να τον αφινες στο πατωμα...

ΜΕ ΕΠΙΦΙΛΑΞΗ ΟΣΑ ΣΟΥ ΛΕΩ...ΙΣΩς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ...απλα αυτη ειναι η αποψη μου απο λιιιγες γνωσεις που εχω περι συμπεριφορας...

Blackholesun
29-10-2009, 07:59
γενικα υπαρχουν πολλοι τροποι πιστευω, καποιοι δεν πιανουν ,αντιθετως καποιοι αλλοι εινια αποδοτικοι, αυτο που παιζει μεγαλο ρολο και πρωτευει ειναι να γνωριζουμε καλα το πουλι ωστε να καταλαβαινουμε εστω και λιγο της αντιδρασεις του, με αυτο τον τροπο μπορουμε να καταλαβουμε και πιο ειδος τεχνικης πιανει.!

Σε μενα το φυσητο για παραδειγμα δεν επιασε μεχρι στιγμης, ουτε οταν τον αφηνα στο κλουβι του, αλλα πιανει καλα ο σεισμος που του κανω , με αποτελεσμα για κανενα μιαωρακη να ειναι ηρεμος, οταν παλι παει να δαγκωσει το ξανακανω..

vagelis76
29-10-2009, 22:35
Σεισμό?????καλά αμα κάνω το λάθος να τον ταρακουνήσω....με πήρε και με σήκωσε Σωτήρη.
κατά τη ταπεινή μου άποψη με αυτό το τρόπο απλά τρομοκρατείτε το πουλί και ίσως λουφάζει λίγο από το φόβο του,βέβαια ο καθένας ξέρει καλύτερα από εμένα τις αντιδράσεις του μικρού του φίλου και πράτει ανάλογα.
προς το παρόν του δίνω χρόνο και δοκιμάζω "ανόδυνα" πράγματα,γιατί θέλω να αποφύγω το στρεσάρισμα του πιτσιρίκο μου.

fotis_k
01-11-2009, 12:04
Σεισμό?????καλά αμα κάνω το λάθος να τον ταρακουνήσω....με πήρε και με σήκωσε Σωτήρη.
κατά τη ταπεινή μου άποψη με αυτό το τρόπο απλά τρομοκρατείτε το πουλί και ίσως λουφάζει λίγο από το φόβο του,βέβαια ο καθένας ξέρει καλύτερα από εμένα τις αντιδράσεις του μικρού του φίλου και πράτει ανάλογα.
προς το παρόν του δίνω χρόνο και δοκιμάζω "ανόδυνα" πράγματα,γιατί θέλω να αποφύγω το στρεσάρισμα του πιτσιρίκο μου.

Αυτο που κανει ο Σωτηρης ειναι πολυ καλο.Το εφαρμοζω κι εγω...Το πουλι χανει την ισορροπια του και σταματαει να δαγκωνει επικεντρωνοντας το ενδιαφερον του στο πως θα κρατηθει.Αν το κανεις κι εσυ καιρο θα συνδυασει το δαγκωμα με τον "σεισμο"και ισως το σταματησει!

vas
01-11-2009, 13:29
νομίζω πως η μέθοδος της τιμωρίας δεν πιάνει στους παπαγάλους!Νομίζω!
έχω την εντύπωση πως πρέπει να τους δείχνουμε πως αυτο που κάνουν δεν είναι σωστό,χωρις τιμωρίες ή φωνές όμως!
αν κάνω λάθος διορθώστε με

fotis_k
01-11-2009, 17:42
νομίζω πως η μέθοδος της τιμωρίας δεν πιάνει στους παπαγάλους!Νομίζω!
έχω την εντύπωση πως πρέπει να τους δείχνουμε πως αυτο που κάνουν δεν είναι σωστό,χωρις τιμωρίες ή φωνές όμως!
αν κάνω λάθος διορθώστε με

Δεν μιλησε κανεις για φωνες.Τιμωριες εννουμε κατι σαν αυτη που αναφερει ο Βαγγελης.Πχ οταν δαγκωνει να τον βαζουμε πισω στο κλουβι του και να φευγουμε απο το δωματιο.

Εννοειται οτι δεν τους φωναζουμε και δεν τους χτυπαμε κλπ.