PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Το διαιτολόγιο των παπαγάλων μας

vas
24-10-2009, 16:26
ας κάνω εγώ την αρχή στο θέμα 'διατροφή' για να αρχίσουμε να γεμίζουμε σιγά σιγά :D
προτείνω να γράψουμε όλοι το διαιτολόγιο των παπαγάλων μας[και απο δίπλα το είδος τους] ώστε να μπορέσουν κάποιοι να το διορθώσουν,κάποιοι να το εμπλουτίσουν περισσότερο,κάποιοι να δώσουν ιδέες και κάποιοι άλλοι να τις εφαρμόσου εν ολίγης. :roll:

Niva2gr
24-10-2009, 18:28
Εγώ εκτός απο την βασική τροφή σε σακούλα τους δίνω και δημητριακά, ρύζι, 1 φορά την εβδομάδα βραστά λαχανικά (ότι φτιάχνω για εμένα), και πού και πού λίγο ταχίνι, ή μέλι.

theo40
25-10-2009, 14:50
η διατροφη του πιπικου(ζακο)
στο κλουβι του εχει 3 θηκες για τροφη και ενα λεκανακι που του βαζω λιχουδιες
εχει παντα μηλα και αλλα φρουτα-παλετς-ηλιοσπορους αναμικτα με καλαμποκι καρυδιακλπ
απ αυτα την διαρκεια της μερας τσιμπολογα αναλογα με τα κεφια του
το μεσημερι περιμενει ανυπομονα να του βαλω στο λεκανακι του απο το φαι το δικο μου(τρελενεται για μακαρονια
ριζι φακες φασολια αλλα γενικα η περιεργεια του τον κανει ναναι παμφαγος)
το βραδυ συνηθως τσιμπολογα λιγο απο γιαουρτι με μελι που συνηθως τρωω...

Evie
25-10-2009, 18:26
Theo τι είναι τα παλετς;

ΥΓ απ' ό,τι βλέπω ο Πιπικος, πάνω απ όλα προτιμάει... τη μπύρα :).

mpikis
25-10-2009, 18:35
Τωρα πως μπορουμε να ακουσουμε τις απόψεις κάποιου που ο παπαγάλος του ειναι αλκοολικός...χαχα!!Αυτα τα πέλετς είνια καλα?Ειχα παει σε ενα πετσοπα (κτηνιατρος-πτηνιατρος)και μου ειχε πει οτι δε κάνουν καλό τα πελετς στη διατροφη...εχουμε λεει τοσα σποριαμ τοσους καρπους και τετοια και οι ΑΘΗΝΑΙΟΙ δίνουν πελλετς... ????????? πολλα τα ερωτηματικα περι διατροφης...

vas
25-10-2009, 20:37
παιδιά,αν έχουν εγγραφεί τα μέλη που εκτρέφουν lovebirds και τύχει να δουν αυτό το θέμα,ας μας πούν παρακαλώ την αναλυτική διατροφή τους,γιατί θέλω να μάθω.
theo40 και Μαρία,μια χαρά,καλοπερνάνε τα μικρά σας,ειδικά εσένα theo,έχει μπει στην 'καλη ζωή' με τη μπύρα του χαλαρός,μια χαρά ο πιπίκος

jamie
26-10-2009, 14:26
Αυτή είναι η διατροφή για τα πτηνά μου:

Κάνω ένα ψωμί για τα μικρά πουλιά μου (budgies, cockatiels, και σπίνοι). Αυτό το ψωμί περιέχει σπόρους, καθώς και τα λαχανικά. Η budgies και cockatiels επίσης να σφαιρίδια. Δίνω ένα μείγμα σπόρων προς το σπίνοι.

Το conures τρώνε σφαιρίδια, Nutriberries, και το ίδιο το ψωμί που περιέγραψα προηγουμένως. Περιστασιακά θα τους δώσει καρπούς.

Η lorikeets πάρετε μια ειδική τροφή που έχει σχεδιαστεί για lorikeets. Παίρνουν επίσης φρούτα και λαχανικά.

Nutriberries γίνονται από σπόρους, φρούτα και λαχανικά. Είναι σαν κεφτέδες για τα πτηνά.
http://www.lafeber.com/pinnacle/index.p ... nt=24&pg=1 (http://www.lafeber.com/pinnacle/index.php?p=catalog&parent=24&pg=1)

melagio80
29-10-2009, 14:14
Εγω στο μικρο δινω τροφη συσκευασμενη-εχω 3 διαφορετικες τις οποιες αναμυγνειω σε ενα ταπερακι και την ανανεωνω 2 φορες την ημερα.
Καθε δευτερη μερα του μαγειρευω κρυθαρακι με αναμυκτα λαχανικα-καροτο,αρακα,πιπερια και φασολακια-και βεβαια το φρουτο του.

Dream Syndicate
29-10-2009, 15:24
Εγω στο μικρο δινω τροφη συσκευασμενη-εχω 3 διαφορετικες τις οποιες αναμυγνειω σε ενα ταπερακι και την ανανεωνω 2 φορες την ημερα.
Καθε δευτερη μερα του μαγειρευω κρυθαρακι με αναμυκτα λαχανικα-καροτο,αρακα,πιπερια και φασολακια-και βεβαια το φρουτο του.

Τα λαχανικά τα πολτοποιείς η τα κόβεις σε μικρά κομματάκια;

melagio80
29-10-2009, 16:16
Κωνσταντινε τα λαχανικα είναι σε κυβακια,τα τρωει με λαχταρα!

mariah
30-10-2009, 00:52
Λοιπον τα lovebirds μου εκτος απο τη συσκευασμενη τροφη απο μειγμα σπορων τρωνε φρεσκα φρουτα και λαχανικα!Βεβαια για να τα μαθω να τρωνε μου αλλαξανε τα φωτα!Τα πολτοποιω στο μουλτι και απο πανω πασπαλιζω λιγα σπορακια να τα δελεασω να φανε!Ευτυχως με αυτο το κολπακι τρωνε.Τα αγαπημενα τους ειναι καροτο,μηλο,κολοκυθακι,πιπ ρια,καλαμποκι και τελευταια το αχλαδι!!!Καπου καπου τους βαζω και κεχρι δε μπαστουνακι σαν λιχουδια και το τσακιζουν!!!

theo40
31-10-2009, 16:54
Τωρα πως μπορουμε να ακουσουμε τις απόψεις κάποιου που ο παπαγάλος του ειναι αλκοολικός...χαχα!!Αυτα τα πέλετς είνια καλα?Ειχα παει σε ενα πετσοπα (κτηνιατρος-πτηνιατρος)και μου ειχε πει οτι δε κάνουν καλό τα πελετς στη διατροφη...εχουμε λεει τοσα σποριαμ τοσους καρπους και τετοια και οι ΑΘΗΝΑΙΟΙ δίνουν πελλετς... ????????? πολλα τα ερωτηματικα περι διατροφης...
οι μεγαλοι παπαγαλοι ειναι πουλια με αυξημενες διατροφικες αναγκες
τα παλετς λοιπον ειναι μια πληρης τροφη και φτιαγμρενα απο ειδικους πχ exact kaytee
περιεχουν δημητριακα εκχυλισματα φυτικης πρωτεινης παραγωγα φυτικης προελευσης αυγα παραγωγα αυγου
ελαια και λιπη μεταλλα βιταμινες (a-e-d3-xalko) κλπ
τωρα γιατι το ειπε ο δικος σου αυτο..ισως γιατι δεν το ειχε..ισως γιατι ειναι πιο σοφος απ ολους αυτους εκει εξω που μελετανε χρονια αυτα τα πτηνα..

bts328
06-11-2009, 20:38
εχω εναν μαυροκεφαλο Καΐκι....παπαγαλοσ αμαζονιου....
γνωριζετε αν οι παπαγαλοι αμαζονιου τρωνε βραστο αυγο???

Niva2gr
06-11-2009, 23:01
Όλα τα πουλιά μπορούν να φάνε βραστό αυγό, άρα και όλοι οι παπαγάλοι. Βασικά για τα περισσότερα είδη παπαγάλων, ανεξαρτήτως ράτσας, ισχύουν οι ίδιοι κανόνες στη διατροφή.

bts328
06-11-2009, 23:32
σε ολουσ τουσ παπαγαλουσ μπορουμε να δωσουμε βραστο αυγο?
τα κοκατιλ και τα μπατζι τρελεινονται...να δωσω και στο Καΐκι(παπαγαλοσ αμαζονιου) μου?

Niva2gr
06-11-2009, 23:36
σε ολουσ τουσ παπαγαλουσ μπορουμε να δωσουμε βραστο αυγο?

Ναί, σε όλους, ανεξαιρέτως! Άλλωστε όλοι οι παπαγάλοι στη φύση, αν και κυρίως χορτοφάγοι, δεν λένε όχιπου και που και σε κανέναν μεζέ απο κάποιο ζουζούνι, ή απο αυγά.

Dream Syndicate
07-11-2009, 22:56
Λοιπόν από που να αρχίσω και που να τελειώσω αφού ο μικρός αλλάζει συνεχώς το διαιτολόγιό του. Ο Πάρης τρώει κατά βάση μείγμα σπόρων.http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutri ... 1&pro=5119 (http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&mkt=11963&fam=138&ani=257&ran=6881&pro=5119)" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;"

Πάντα υπάρχουν διαθέσιμα pellets http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutri ... 5&pro=5077 (http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?lng=3&mkt=11963&fam=138&ani=257&ran=265&pro=5077)" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; τα οποία μια τρώει κανά δυο τρία κομματάκια και μετά μπορεί να περάσει και μήνας που δεν τα αγγίζει καθόλου
.Από λαχανικά τρώει μόνο πιπεριά κόκκινου χρώματος,αγγούρι και κολοκύθι.
Έτρωγε και μπρόκολο αλλά τελευταία αδιαφορεί και το κάνει κομματάκια παίζοντας χωρίς να το τρώει.
Του αρέσουν τα φασόλια αλλά δεν τρελαίνεται.
Από φρούτα τσακίζει τα σταφύλια τα οποία τα τρώει μόνο αν είναι κομμένα στα τέσσερα, πολύ το μάνγκο,μήλο και αχλάδι με λίγη δυσκολία δηλαδή αν με δει να τρώω εγώ τότε ξεκινά και αυτός.
Τρελαίνεται για αποξηραμένα σύκα τα οποία τα δίνω και σαν παιχνίδι μέσα σε κάποια συσκευασία και ασχολείται αρκετή ώρα.Ρόδι δίνει και τη ψυχή του αλλά μόνο πάνω στο πάγκο της κουζίνας γιατί λερώνει τα πάντα.
Του αρέσουν πολύ όλα τα μπισκότα, κριμ κράκερ,και παξιμάδια,ολικής αλέσεως.
Μια φορά την εβδομάδα του δίνω λίγο μέλι αραιωμένο με νερό.
Καμιά φορά θα φάει ρύζι,και λίγο κίτρινο τυρί αλλά τελευταία και αυτό δεν το θέλει.
Του δίνω και αποξηραμένα φρούτα που αγοράζω από κατάστημα με βιολογικά προϊόντα και τα τρώει πολύ.Επίσης του βάζω κατά περιόδους και φύτρα σπόρων για φυτική πρωτεΐνη.

jamie
08-11-2009, 15:28
Ο Πάρης τρώνε όλα των σπόρων στο μείγμα ή μήπως αυτός επιλέγει αγαπημένα του; Όταν δίνω αυτά τα μείγματα να conures μου, θα φάνε μόνο ιδίως σπόρους ή καρπούς.

Dream Syndicate
08-11-2009, 15:36
Ο Πάρης τρώνε όλα των σπόρων στο μείγμα ή μήπως αυτός επιλέγει αγαπημένα του; Όταν δίνω αυτά τα μείγματα να conures μου, θα φάνε μόνο ιδίως σπόρους ή καρπούς.
Όχι Jamie δεν τρώει όλους τους σπόρους που έχει η συσκευασία αλλά επιλέγει κάποιους για να φάει.Με τους άλλους που δεν θέλει παίζει αλλά δεν τους τρώει.Φυσικά τρώει πρώτα τους ηλιόσπορους.

jamie
08-11-2009, 15:37
Φυσικά τρώει πρώτα τους ηλιόσπορους.

:lol: καλά, ξέρει τι είναι νόστιμο. :lol:

panos-macaw
05-12-2009, 10:34
κ να πω και εγω για τον macaw
σπαει κ τρωει αμυγδαλα κ φουντουκια.
μηλο αχλαδι σταφυλι πορτοκαλι μανταρινι μπανανα
ηλιοσπορους και φυστικια γκουφυ στραγαλια
και μειγμα σπορων μ αποξηραμενα κ πιπεριες δεν αναφερω μαρκα...με πολυχρωμα μικρα κροκετακια
μακαρονια ρυζι
πολυ ψωμι
τυρι μακαρονια
ψαρι οπως και να ν μαγειρεμενο
κρεας οτιδηποτε σ οποιαδηποτε μορφη

δεν τρωει λαχανικα δυστυχως δεν δοκιμασα βραστα βεβαια κ δεν δοκιμασα αυγο ουτε μελι ουτε καρυδια ολοκληρα
ειμ ανοιχτος σε προτασεις για να βελτιωσω κατι στη διατροφη του
κανεις δεν ειν σοφος!!!!!!!

Dream Syndicate
05-12-2009, 10:41
και μειγμα σπορων μ αποξηραμενα κ πιπεριες δεν αναφερω μαρκα...με πολυχρωμα μικρα κροκετακια
μακαρονια ρυζι
πολυ ψωμι
τυρι μακαρονια

δεν τρωει λαχανικα δυστυχως δεν δοκιμασα βραστα βεβαια κ δεν δοκιμασα αυγο ουτε μελι ουτε καρυδια ολοκληρα
Μπορείς να μας πεις τη μάρκα από το μείγμα σπόρων που του δίνεις.Βάλε του μπρόκολο κάπου να κρέμεται ένα μεγάλο κομμάτι,μπορεί να το δει σαν παιχνίδι και κομματιάζοντας το να φάει κάτι.Κανείς δεν είναι γνώστης όλοι προσπαθούμε να μοιραστούμε εμπειρίες ,αυτή είναι και η ουσία ύπαρξης του φόρουμ.

panos-macaw
05-12-2009, 11:01
μακαρονια ρυζι
πολυ ψωμι
τυρι μακαρονια
και fitness bars

panos-macaw
05-12-2009, 11:06
να σου πω την αληθεια πεταω τη συσκευασια αμεσως.εχει ενα macaw απεξω κ χαρακτηριστικα εχει κοκκινες μακρυες πιπεριες στη συσκευασια.αν βοηθαει η τιμη ειναι 2κιλη συσκευασια 8κ κατι ευρω
το μονο που με χαλαει ειναι οτι εχει μικρα ηλιοσπορα και αγοραζω μεγαλα ηλιοσπορα και φουντουκο φιστικο αμυγδαλα να συμπληρωσω
δυστυχως στο σταντ δεν εχει καπου να κρεμασω οτιδηποτε κ μια κουνια π εβαλα παραλληλα με το σταντ δεν τη χρησιμοποιει :evil:

babistouta
07-12-2009, 23:34
Η tequila έχει στήν μια ταίστρα της 70% pellets της ΚΑΥΤΕΕ και 30% τροφή για Afrigan grey σποράκια (prestige premium) της versele-laga και ενα μπολάκι με φρέσκα φρουτα το πρωί (πορτοκάλι, μήλο, αχλάδι και μπανάνα) κομμένα σε μικρά κομματάκια και 3 φορές την εβδομάδα μπρόκολο,σπανάκι και καρότο....επίσης της αρέσουν πολύ τα φυστίκια της δίνω 5-6 την ημέρα όταν είναι καλή κοπέλα ;)

alexandr0s
14-01-2010, 21:48
Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα σχετικά με τα pellets που γράφατε, και είπα να γραψω και εγώ για αυτά..τα είδα στο kiklos που αγοράζω τις τροφές των πουλιών μου, και απο αυτά που έγραφε οτι περιέχουν, σκέφτηκα "καλή ιδέα"...όμως, όταν τα πήρα και τα έβαλα στα μωρά μου, δέν τους δίνουν σημασία..ο μόνος τρόπος για να τους αναγκάσω να φάνε, είναι να εξαφανίσω τους σπόρους απο τις ταϊστρες, και να αφήσω μέσα μόνο pellets ανακατεμένα με σποράκια..
Περιττό να σας πω οτι είναι τόσο σκληρά, που δέ μπορούσαν ούτε στο στόμα τους να τα βάλουνε, και αναγκάστηκα να τα βάλω στο blender και να τα κάνω σκόνη, για να μπορέσω να τα ανακατέψω με σπόρους..
Βέβαια, απο οτι διάβασα στα περιεχόμενα, δέν υπάρχει βιταμίνη που να μην την έχουν, και το μείγμα μοσχοβολάει..
Στις οδηγίες χρήσεως διάβασα οτι "βεβαιωθείτε οτι δέν υπάρχουνε στον πάτο του κλουβιού καθόλου σπόροι..."
Απο αυτό κατάλαβα οτι τα pellets θεωρούνται απο μόνα τους μια πλήρης τροφή, και δέ χρειάζεται να δίνουμε και σποράκια ταυτόχρονα, μάλιστα μας συνιστούν να τα "εξαφανίσουμε" απο τις ταϊστρες, ώστε τα πουλιά αναγκαστικά να φάνε pellets..
Εσάς τα τρώνε κανονικά? Πώς τους τα "σερβίρετε" ? :reading:

Dream Syndicate
14-01-2010, 22:02
Ο Πάρης όταν ήταν μικρός έτρωγε όχι όμως και με πολύ ευχαρίστηση,είχε μάθει να τρώει και σπόρους.Όταν έγινε δύο χρόνων δεν τα ήθελε καθόλου.Προσπάθησα διάφορα αν και δεν ήθελα να τον αφήσω να πεινάει για να αναγκαστεί να φάει.Πολλές φορές τις έβαζε στο νερό για να μαλακώσουν και τις έτρωγε το ίδιο έκανα και εγώ αλλά τίποτα έτρωγε κανά δύο και τις άφηνε.Προσπάθησα να του βάζω τις κροκέτες μαζί με σπόρους και αφαιρούσα σιγά σιγά τους σπόρους αλλά δεν κατάφερα τίποτα.Τον έχω αφήσει να τρώει ότι θέλει,αν και γνωρίζω ότι τρώει και κροκέτες από τα υπολείμματα που βλέπω στον πάτο του κλουβιού όταν γυρίζω από τη δουλειά.Πάντως έχω πολύ καιρό να τον δω να τις τρώει μπροστά μου.Βέβαια υπάρχουν πάντα διαθέσιμες στο κλουβί του.Και εγώ απο τον κύκλο τις παίρνω.

alexandr0s
14-01-2010, 22:28
Κωνσταντίνε, το ίδιο σκέφτηκα και εγώ για τα pellets..λέω ναι μεν είναι θρεπτικά και έχουν πολλές βιταμίνες, αλλά ουσιαστικά τα "αναγκάζω" να φάνε, και αυτό δέν το θέλω..είναι όντως τόσο σκληρά τα pellets? στην αρχή σκέφτηκα μήπως μου στείλανε τίποτα ληγμένα...
Ο κύκλος έχει ωραία πράγματα, αλλά καθυστερεί πολύ να τα στείλει..αν είχε λίγο καλύτερη οργάνωση, δέν θα αγόραζα τίποτα απο το pet shop, γιατί έχει τα πάντα.. :reading:

cretan10
23-02-2010, 19:58
Γεια σας παιδιά, έχω ένα κοκατίλ αρσενικό 2,5 βδομάδες και το μόνο που τρώει είναι ηλιόσποροι και πολύ λίγο φρούτο. Μου έπαθε διάρροια και ο πτηνίατρος μου είπε λαχανικά μόνο μια φορά τη βδομάδα και πολύ είναι. Σήμερα μόλις του πέρασε η διάρροια με φάρμακα. Βλέπω ότι εσείς δίνετε πολύ λαχανικό. Δεν έχετε προβλήματα? Ο δικός μου είναι ενός έτους και ακόμα είναι πολύ φοβιτσιάρης. Για πείτε μου ιδέες για τη διτροφή και για να με συμπαθήσει λίγο. THANKS!!!!! :hi:

Niva2gr
24-02-2010, 21:44
Γιάννη. είναι λογικό να έχει λίγο διάρροια το πουλί γιατί δεν έχει συνηθίσει να τρώει νωπές τροφές. Καλώς σου είπε ο κτηνίατρος να ξεκινήσεις δίνοντάς του λαχανικά και φρούτα μιά φορά την εβδομάδα, όμως όσο συνηθίζει το πεπτικό του σύστημα να τα χωνεύει σωστά μπορείς να τα αυξάνεις. Αρχικά δίνε του μικρές ποσότητες και σταδιακά αύξησε την συχνότητα. Όταν θα βλέπεις διάρροια θα σταματάς για λίγες μέρες και μετά θα ξεκινάς πάλι.

Γενικώς μην τα φοβάσαι τα λαχανικά. Τα κοκατίλ στη φύση δεν τρώνε ξηρά τροφή.

vas
25-02-2010, 17:43
Λοιπόν νομίζω ήρθε η ώρα μου :hi:
με..λίγη ντροπή μπορώ να πω(νιωθω ένοχη που δε μπορώ να του προσφέρω ισορροπημένη διατροφή),αναφέρω πως δεν έχω καταφέρει ακόμα τον Σάμμυ (lovebird) να φάει φρούτα,σημερα που τον είχα έξω,του έδωσα μήλο,απο κομμάτι ολόκληρο έτσι όπως το τρώμε εμείς,του το έβαλα μπροστά του και το τσίμπησε,τώρα αν έφαγε δεν ξέρω,πάντως όταν του το ξαναπήγα δεν έδειξε επιθυμία να ξανατσιμπήσει.Του δίνω prestige premium για african parakeets,και μια στο τόσο κανέναν ηλιόσπορο,βάζω επίσης καθημερινά φρούτα και λαχανικά στο κλουβί,χωρίς αποτέλεσμα δυστυχώς,υπομονή...

vicky_ath
25-02-2010, 22:25
Βασιαννα μην στεναχωριεσαι!Εσυ τουλαχιστον προσπαθεις...!Εγω για να καταφερω το Ρικο να δοκιμασει φρουτα ή λαχανικα ειδα κ επαθα...κ τι δε δοκιμασα, για κανενα 2μηνο ουτε που τα πλησιαζε!!Σιγα σιγα το εκανε ομως!Καλα μη φανταστεις οτι τρωει τα παντα, μηλο κ αγγουρι μονο!Εχω δοκιμασει ακτινιδιο, μπανανα, μαρουλι, ροκα, καροτο κ ουτε να τα κοιταξει δε γυρισε, τα περιφρονει εντελως... :lol: :lol: !!!Δοκιμαζε να του τα βαζεις το πρωι καλυτερα, ας πουμε πριν πας στο σχολειο, ισως επειδη πειναει περισσοτερο τοτε του ειναι πιο ευκολο να τα δοκιμασει(λεω εγω τωρα...)

vas
26-02-2010, 06:18
Bίκυ,βάζω το πρωί πριν πάω σχολείο,το μεσημέρι όταν γυρίσω,το απόγευμα πριν φύγω για φροντιστήρια,και του δίνω και όποτε το βγάζω έξω,προσπαθώ δλδ να του δώσω,δεν γίνεται τίποτα!!!

vicky_ath
26-02-2010, 13:04
Καταλαβα... :( Τι αλλο μπορεις να κανεις? :reading:
Μηπως να δοκιμαζες να του βαλεις καποιο φρουτο σε πολυ μικρα κομματακια μεσα στην τροφη του που ουτως ή αλλως την τρωει?(αν δεν το εχεις κανει ηδη δηλαδη...)

Niva2gr
28-02-2010, 19:58
Βασιάνα, έχεις δοκιμάσει να του δώσεις μηλαράκι... ενώ το τρως και εσύ;

Οι παπαγάλοι είναι πολύ ζηλιάρικα πλάσματα!
Και εμένα δεν τρώνε και πολύ φρουτολαχανικά αλλά ιδιαίτερα ο Κίμπα λυσσάει κάθε φορά που τρώω κάτι, αν δεν δοκιμάσει και αυτός απο την ίδια μπουκιά με εμένα!

Dream Syndicate
28-02-2010, 22:13
Ο Πάρης δεν έτρωγε φρούτα και λαχανικά με τίποτα.Μετά από συζήτηση που έκανα με ένα φίλο εκτροφέα ξέρετε τι μου είπε;Παράτα τον και Άστον να τρώει ότι θέλει.Μάλιστα τον αγνοούσα εντελώς και του έβαζα πολύ αραιά φρούτα.Ξέρετε τι έγινε;Όταν χαλάρωσα εγώ τότε ξεκίνησε αυτός σιγά σιγά να τρώει κάποια φρούτα.Το μήλο έγινε το αγαπημένο του το τρώει κάθε μέρα.Θέλω να πω δηλαδή ότι αυτό που είχα διαβάσει ότι οι παπαγάλοι μας αισθάνονται το στρες το δικό μας και το άγχος μας ,είναι αλήθεια, από αυτό που μου συνέβη.Παράτατα λοιπόν και πες άμα θες να φας φάε αν όχι εσύ χάνεις.

vas
01-03-2010, 20:39
Mαρία έχω δοκιμάσει,αυτό με το μήλο που ανέφερα,έτρωγα εγώ,με κοιτούσε,και το ίδιο το κομμάτι που έτρωγα το πήρα κ του το πήγα κοντά,μόνο τσίμπησε,και μετά έφυγε

petros
19-04-2010, 16:10
corn flakes ta budgie τρωνε....???? :dontknow: :dontknow: για να ξερω να του δωσω...

Niva2gr
19-04-2010, 21:29
corn flakes ta budgie τρωνε....???? :dontknow: :dontknow: για να ξερω να του δωσω...

Μπορείς να του δίνεις που και που σαν "γλυκάκι", αλλά απο αυτά που δεν έχουν ζάχαρη.

petros
20-04-2010, 15:20
maria Ο ρικο ξετρελαθικε με τα διμιτριακα και θα του βαλω προγραμα,μια νυφαδα την ημερα καλα δεν ειναι......??????? :-P :-P

angelfarm
20-04-2010, 21:01
Βασιάνα, έχεις δοκιμάσει να του δώσεις μηλαράκι... ενώ το τρως και εσύ;

Οι παπαγάλοι είναι πολύ ζηλιάρικα πλάσματα!
Και εμένα δεν τρώνε και πολύ φρουτολαχανικά αλλά ιδιαίτερα ο Κίμπα λυσσάει κάθε φορά που τρώω κάτι, αν δεν δοκιμάσει και αυτός απο την ίδια μπουκιά με εμένα!

πραγματι .......!!!!!! οποτε ειμαι σπιτι, τις περισσοτερες ωρες, ο πικο μου ειναι εξω απο το κλουβι.....και οταν τρωω παντα κατεβαινει απο τον ωμο μου......και ερχεται και τρωει-δοκιμαζει.....απο το πιατο μου............................................ .....εχει πολυ πλακα.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

budgiefun
05-10-2010, 20:59
Budgies

Tα μπατζάκια μου τρώνε παρα πολλά λαχανικά παρά φρούτα. Απο λαχανικά προτιμούν μαρούλι , σπανάκι , σέσκουλα , βλήτα και παιθένουν τις πράσινες πιπεριές . Απο φρούτα σύκο , δαμάσκηνο και ντοματα ( για όσους δν το ήξεραν η ντομάτα συγκαταλέγεται στην οικογένεια των φρούτων ;-) )

Antigoni87
05-10-2010, 21:48
Floyd, κοκατίλ: Τρελαίνεται για την τροφή του, τρώει πολύ συχνά και διαλέγει πρώτα όοοολους τους ηλιόσπορους, και μετά τα υπόλοιπα!
Μέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει ότι δεν του πολυαρέσουν τα μαλακά πράγματα, κι έτσι τσιμπάει λίγο μπρόκολο, πιπεριά Φλωρίνης και αυγό βραστό (κάθε λίγες μέρες του το βάζω αυτό), αλλά δεν δείχνει να τρελαίνεται οπότε τα αφήνει γρήγορα.
Σταφυλάκι του αρέσει γιατί πίνει τον χυμό!
Θα δοκιμάσω κι εγώ να φάω κάτι μπροστά του για να ζηλέψει :-P

kilias
05-10-2010, 22:45
Ο Μάξιμος μέχρι τώρα έτρωγε μόνο κρέμα της KAYTEE 3 φορές την ημέρα, από την προηγούμενη βδομάδα έχουμε αρχίσει να του δίνουμε σταδιακά κροκέτες για έφηβους παπαγάλους και να του κόβουμε την κρέμα. Πλέον τα γεύματα έχουν γίνει 2 (πρωί και βράδυ) και το επόμενο βήμα είναι να μειώσουμε και το πρωινό. Ενδιάμεσα του δίνουμε ελάχιστα φρούτα, ξετρελαίνεται με το σταφύλι!
Πάντα φροντίζουμε να είναι όλα με μέτρο βέβαια.

Παραθέτω και video της εταιρίας που έχει πολλές συμβουλές πάνω στο τάισμα των νεοσσών.

http://www.kaytee.com/pet-birds/general ... eeding.htm (http://www.kaytee.com/pet-birds/general-care/hand-feeding.htm)

mariam
08-11-2010, 19:12
Τώρα πλέον ο Μαξιμάκος τρώει εντελώς μόνος του! :biiiggrin:

Στα μπολάκια του έχει μόνιμα κροκέτες για έφηβους παπαγάλους της kaytee.

Όταν είναι υπάκουος του δίνουμε σαν λιχουδιά φιστίκι(άψητο κ ανάλατο) τρελαίνεται!!!

Από φρούτα κ λαχανικά έχει δοκιμάσει πιπεριές κόκκινες(γενικά το κόκκινο χρώμα τον εμπνέει πολύ..) ακτινίδιο μπρόκολο(ελάχιστο έφαγε..) καρότο ντομάτα αγγούρι.
Σε μικρές ποσότητες πάντα γιατί είναι κ μωρούλι ακόμη, κ ο γιατρός συνέστησε να μην μειώνουμε τη διατροφική αξία της κροκέτας.

Επίσης του αρέσει πολύ το γιαούρτι με μέλι!!! :-P

warlock
02-12-2010, 11:22
Θα σας πω κάτι ,όχι για να σας στενοχωρήσω αλλά γιατί συμβαίνει στην οικογένεια των παπαγάλων .
Οι παπαγάλοι που διαθέτουμε ζουν στην φύση σε ομάδες .Είναι ζώα κοινωνικά με κάποιες κοινωνικές διαβαθμίσεις .Στην άγρια φύση το διαιτολόγιο ενός παπαγάλου καθορίζεται από αυτό που τρώει η μαμά του και κατεπέκτασην όλη η ομάδα στην οποία ανήκει .Έτσι ένας μικρό παπαγάλος καταφέρνει να μεγαλώσει ,αποφεύγοντας δηλητηριώδεις τροφές τριγύρω του .
Τώρα , πώς οι παπαγάλοι σε αυτές τις ομάδες ξέρουν ποιες είναι οι δηλητηριώδεις ?Εδώ είναι και ο ρόλος που παίζετε εσεις… Πάντα σε κάποια ομάδα θα υπάρξει και κάποιος τολμηρός .Κάποιος που θα κοιτάξει έναν λαχταριστό καρπό που δεν έχει ξαναφάει και θα τολμήσει να τον φάει .Αυτός είναι και ο «δοκιμαστής» .Ο τολμηρός λοιπόν , τρώει το καινούριο φρούτάκι και όλη η ομάδα περιμένει τις πιθανές παρενέργειες… Αν δουν αυτό το πουλί να πεθαίνει τότε δεν θα το ξαναδοκιμάσει ποτέ κανένας από την ομάδα. Αν πάλι όχι, τότε θα ορμήσουν όλοι μαζί να φάνε ,και αυτό το φρούτο θα είναι ένα ακόμα φρούτο στο διαιτολόγιο τους.
Έτσι λοιπόν όταν ο παπαγάλος σας δεν δοκιμάζει την λαχταριστή και νόστιμη καινούρια τροφή που εσείς του βάζετε , το κάνει γιατί αυτό κάποτε του έχει σώσει την ζωή και είναι κάτι που κουβαλάει στα γονίδια του από τους προγόνους του .
Ο τρόπος για να δοκιμάσει ? Είναι να δοκιμάσετε εσείς πρώτα και αφού νοιώσει ασφαλής ,θα το κάνει αυτός .(δεν το κάνει επειδή ζηλεύει που εσείς τρώτε)
;-)

Antigoni87
02-12-2010, 11:45
:welldone: :welldone: :welldone: Απίστευτα χρήσιμη πληροφορί! Ευχαριστούμε! Ώρα να διώξουμε από τους παπαγάλους μας το φόβο :star: . Ορμήστε σε κάθε είδους (ασφαλή) φρούτα και λαχανικά, επίδοξοι δοκιμαστές :bliss:

kilias
02-12-2010, 18:49
Θα σας πω κάτι ,όχι για να σας στενοχωρήσω αλλά γιατί συμβαίνει στην οικογένεια των παπαγάλων .
Οι παπαγάλοι που διαθέτουμε ζουν στην φύση σε ομάδες .Είναι ζώα κοινωνικά με κάποιες κοινωνικές διαβαθμίσεις .Στην άγρια φύση το διαιτολόγιο ενός παπαγάλου καθορίζεται από αυτό που τρώει η μαμά του και κατεπέκτασην όλη η ομάδα στην οποία ανήκει .Έτσι ένας μικρό παπαγάλος καταφέρνει να μεγαλώσει ,αποφεύγοντας δηλητηριώδεις τροφές τριγύρω του .
Τώρα , πώς οι παπαγάλοι σε αυτές τις ομάδες ξέρουν ποιες είναι οι δηλητηριώδεις ?Εδώ είναι και ο ρόλος που παίζετε εσεις… Πάντα σε κάποια ομάδα θα υπάρξει και κάποιος τολμηρός .Κάποιος που θα κοιτάξει έναν λαχταριστό καρπό που δεν έχει ξαναφάει και θα τολμήσει να τον φάει .Αυτός είναι και ο «δοκιμαστής» .Ο τολμηρός λοιπόν , τρώει το καινούριο φρούτάκι και όλη η ομάδα περιμένει τις πιθανές παρενέργειες… Αν δουν αυτό το πουλί να πεθαίνει τότε δεν θα το ξαναδοκιμάσει ποτέ κανένας από την ομάδα. Αν πάλι όχι, τότε θα ορμήσουν όλοι μαζί να φάνε ,και αυτό το φρούτο θα είναι ένα ακόμα φρούτο στο διαιτολόγιο τους.
Έτσι λοιπόν όταν ο παπαγάλος σας δεν δοκιμάζει την λαχταριστή και νόστιμη καινούρια τροφή που εσείς του βάζετε , το κάνει γιατί αυτό κάποτε του έχει σώσει την ζωή και είναι κάτι που κουβαλάει στα γονίδια του από τους προγόνους του .
Ο τρόπος για να δοκιμάσει ? Είναι να δοκιμάσετε εσείς πρώτα και αφού νοιώσει ασφαλής ,θα το κάνει αυτός .(δεν το κάνει επειδή ζηλεύει που εσείς τρώτε)
;-)

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω και με τον δικό μας, πρώτα βλέπει ότι τρώμε εμείς και μετά από 2-3 βουκιές ζητάει να φάει!

christos78
02-12-2010, 22:58
καλησπερα κ απο μενα !!!!!πολυ σωστη πληροφορια!!!

Angel
05-12-2010, 15:47
Εμας ο ringneck παλι καλα δεν εχει ιδιαιτερα προβληματα με το φαγητο του!
..Προς το παρον εχουμε αρχισει και του δινουμε φρουτακια, δηλαδη μηλο, αχλαδι και μπανανα 3 φορες την εβδομαδα και τα τρωει κανονικα!Την μπανανα βασικα του την δινουμε και την τρωει απο το χερι μας αλλα το ταιζουμε με το χερι εξω απο το κλουβι ακομη!
Απο λαχανικα εχει δοκιμασει λιγο μαρουλι που του ειχα αφησει στο καγκελακι του κλουβιου και ενα κοματακι κοκκινη πιπερια που το δοκιμασε αλλα που δεν το εφαγε ολο!
Καθημερινα του δινω την τροφη της Vitakraft premium menu vital που περιεχει βιταμινη Α,D3,E,C,B2, φυτικους σπορους, σιτηρα, μελι, φυτικο λαδι και ηλιοσπορο (που φυσικα τρελαινεται και τους τρωει παντα πρωτους και αναρωτιεμαι αν τρωει καθολου απο την υπολοιπη τροφη που εχει μεσα.. :lol:)!!!
Παιδια μια ερωτηση..Στην συσκευασια γραφει σαν προταση διατροφης 2 κουταλια της σουπας περιπου 15-20 g καθημερινα ενω εγω εχω παντα το μπωλακι γεματο..Πειραζει???
Αυριο θα παω να του αγορασω αλλη μια τροφη ετσι για να δοκιμασει και αυτος και να δω και εγω τι του αρεσει περισσοτερο και για αλλαγη!
..Περιμενω τις παρατηρησεις και τις προτασεις σας..!!! :welldone:

pedrogall
05-12-2010, 18:03
Στην Σεβαχ οταν ζουσε εδινα σφραγισμενη τροφη με σπορους , και αυτη προτιμουσε πολυ τους ηλιοσπορους. Τα pellet δεν τα αγγιζε. Tωρα η αμαζονα που πηρα προσφατα εχει μαθει απο τον εκτροφεα και τρωει μονο pellets και φυσικα αρκετα φρουτα και λαχανικα. Ο εκτροφεας ολα του τα πουλια τα ταιζει με pellets γιατι τα βρισκει πολυ καλυτερα απο τις τροφες με σπορους. Εγω στο δοχειο τροφης με pellets της βαζω μερικα σπορακια, ετσι για μεζε.

Follow*The*Rabbit
14-02-2011, 13:00
στην αρχη διαβασα τη διατροφη για την πτεροροια των καναρινιων χωρις να εχω δει πως ειναι για καναρινια...
http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?23605-%CE%A0%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%81%CF%81%CE%BF%C E%B9%CE%B1&highlight=%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE% BD%CE%B5%CF%82
τα ιδια...μπορουμε να δωσουμε και στους παπαγαλους;
αυτα ελεγε το συγκεκριμενο αρθρο για τα καναρινια:
αυγο ή αυγοτροφη
σπορο περιλλα (περίλλα λογικα; )
φυτρα
κινοα ή αμαραθο
νιζερ (νίζερ ή νιζέρ; )
σπιρουλινα
μαγια μπυρας
τσία
γυρη

υπαρχει καποιο παρομοιο αρθρο για παπαγαλους;

ευχαριστω! :)

MR G
10-04-2011, 16:39
Δηλαδη απ'οτι κατάλαβα εκτος απο "παράνομες" ουσίες & οινοπνευματα όλα τα άλλα τα εχεται δοκιμάσει και οτι τρώνε το κρατάτε και ότι δεν τρώνε το αφήνεται στην άκρη! Και απλά πειραματίζεσται ανα διαστήματα σε κάτι διαφορετικό.

jk21
10-04-2011, 20:36
ΧΛΟΗ
την γνωμη μου στο θεμα στην ειχα πει...

http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?25975-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%C F%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C F%85%CF%82&highlight=%CF%86%CF%85%CF%84%CF%81%CE%B1+%CF%80%CE %B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%8 2

επισης στα φυτρα στη πτεροροια μπορεις να χρησιμοποιεις πολυ συχνα την ροβιτσα mung bean .δες εδω και για αλλες ιδεες
http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?21478-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C F%85%CF%82&highlight=%CF%86%CF%85%CF%84%CF%81%CE%B1+%CF%80%CE %B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%8 2

vagelis76
10-04-2011, 21:25
Δηλαδη απ'οτι κατάλαβα εκτος απο "παράνομες" ουσίες & οινοπνευματα όλα τα άλλα τα εχεται δοκιμάσει και οτι τρώνε το κρατάτε και ότι δεν τρώνε το αφήνεται στην άκρη! Και απλά πειραματίζεσται ανα διαστήματα σε κάτι διαφορετικό.

Ηλία έτσι ακριβώς,δε σταματάμε να δοκοιμάζουμε πράγματα και συνεχώς του δίνουμε και κάποια από αυτά που είχε αρνηθεί στο παρελθόν...συνεχώς αλλάζουν οι προτιμήσεις τους...

galimana
11-04-2011, 09:55
Παιδιά καλημέρα! Ο Ρούμπι (monk parakeet) τρώει καθημερινά πέλλετς της Versele Laga τα G14. 3 φορές την εβδομάδα λαχανικά, όπως αρακά, μπρόκολο, καρότο, καλαμπόκι, πιπεριές πράσινες και κόκκινες, ρύζι, φασόλια, φασολάκια κλπ και 2 φορές την εβδομάδα του δίνω φρούτο όπως αχλάδι, μήλο και μπανάνα και λίγα σπόρια! Σπόρια του δίνω και σαν λιχουδιά! Εδώ θα ήθελα να πω πως οι παπαγάλοι μας αν είναι απογαλακτισμένοι με σπόρια δεν πρόκειται να φάνε πέλλετς! Όπως και είναι δύσκολο να προτιμήσει να φάει μόνος του πέλλετς! Πέλλετς εγώ τον έμαθα να τρώει με μια διαδικασία μετατροπής από σπόρια σε πέλλετς. Δίνω λινκ http://www.quakerparrots.com/forum/index.php?showtopic=1366
Αν βέβαια του βάλω σπόρια στο κλουβί του, τρέλαινεται αλλά αυτό μόνο 2 φορές την εβδομάδα! Ελπίζω να βοήθησα! :)

vas
14-06-2011, 10:06
δεν επιτρεπεται να δινουμε αλκοολ,κακαο ,ζαχαρη, κρεμμυδι,αβοκαντο και καφε

katerina1979
12-07-2011, 10:35
Εμένα το lovebird μου τρώει μόνο τη συσκευασμένη τροφή. Χθες επιχείρησα να κάνω αυτό που είχε πει η Μαρία. Του άλεσα στο multi μήλο, καρότο και φρυγανιά, του έβαλα κι από πάνω λίγους σπόρους για καμουφλάζ αλλά τίποτα :(!! Αυτό συνέχιζε να τσιμπάει τα σποράκια που του είχα στις τροφοθήκες. Μήπως κανένας έχει να προτείνει κανένα άλλο κόλπο; Σκέφτηκα και το εξής: μήπως όταν του βάζω αυτό το μείγμα, να αδειάζω τις τροφοθήκες από τους σπόρους για να μην έχει τίποτα άλλο να φάει και να αναγκάζεται να τρώει τα λαχανικά; Είναι σωστό αυτό ή θα το βασανίσω;

mitsman
12-07-2011, 10:39
Εγω το εκανα αυτο στα καναρινια μου με μεγαλη επιτυχια...
το βραδυ αφαιρω το μειγμα με τα σπορια και το πρωι για κανενα 2ωρο τους βαζω μονο την αυγοτροφη για παραδειγμα με ενα κουταλακι σπορους....

katerina1979
12-07-2011, 10:48
Εγώ το πρωί φεύγω σαν τρελή για τη δουλειά και δεν προλαβαίνω. Αν το κάνω το απόγευμα πειράζει; Δηλαδή να φτιάξω το μείγμα κατά τις 5.00μ.μ., να το βάλω στο κλουβι και να βγάλω τα σπόρια; Λογικά μέχρι το βράδυ θα έχει ξαναπεινάσει οπότε θα αναγκαστεί να φάει από εκεί, έτσι δεν είναι;

katerina1979
12-07-2011, 10:56
Ή θα μου πεθάνει από ασιτία;

mitsman
12-07-2011, 11:34
Το πρωι ειναι οτι καλυτερο γιατι το πρωτο πραγμα που κανουν ειναι να φανε και να πιουν νερο!!!...
Τωρα για το απογευμα απλα δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει γιατι μπορει να εχουν κορεστει και να μην εχουν αναγκη για αλλο φαγητο!!!

serafeim
12-07-2011, 12:13
να επιμενεις συνεχωςμε φρουτα λαχανικα αυγοτροφη καθημερινα και κατι διαφορετικο αυτα μονο και μονο απο την περιεργεια τους θα δοκιμασουν...εγω 6 μηνες παλευω για την δικια μου και εφαγε χθες πρωτη φορα αυγοτροφη και αυτο τσιμπολογαει... υπομονη θελει...

demis
12-07-2011, 13:11
Ναι βρε υπομονη θελει κ καποια στιγμη θα το δοκιμασει!!! Απλα να βαζεις τη λιχουδια παντα στο σημειο του κλουβιου που το μικρο καθεται εκει περισσοτερο κ παιρναει περισσοτερες ωρες της ημερας σε εκεινο το σημειο.

katerina1979
24-08-2011, 09:32
Να ρωτήσω κάτι όσους έχουν μικρά παπαγαλάκια τύπου lovebirds κλπ; Όταν λέμε ότι τρώνε λαχανικά και φρούτα εννοούμε ότι αδειάζουν το μπολάκι στο οποίο τα βάζουμε; Το ρωτάω αυτό γιατί χθες είχα κρεμάσει στο κλουβάκι του μια μικρή καρδιά μαρουλιού και είδα ότι πήγε και έκανε μερικές τσιμπιές αλλά δεν το εξαφάνισε κιόλας!! Το ίδιο κάνει και στην αυγοτροφή. Του βάζω 1 κουταλάκι του γλυκού κάθε λίγες μέρες και πάει και τσιμπάει λίγο. Θεωρείται ότι το τρώει ή απλά παίζει;

Athina
23-10-2011, 20:58
Τα Budgie μου εκτός από συσκευασμένη τροφή που υπάρχει στο κλουβί 24 ώρες την ημέρα τρώνε μήλο, αχλάδι, μαρούλι, αγγούρι(τρελαίνονται) και πιπεριά! Που τους βάζω συνήθως όταν γυρνάω από το σχολείο. Όχι όλα μαζί φυσικά!
Αυγοτροφή έτρωγα ανέκαθεν από την στιγμή που την έβαλα!
Pellets δεν έχω προσπαθήσει ακόμα να τους δώσω!

vas
23-10-2011, 21:42
Να ρωτήσω κάτι όσους έχουν μικρά παπαγαλάκια τύπου lovebirds κλπ; Όταν λέμε ότι τρώνε λαχανικά και φρούτα εννοούμε ότι αδειάζουν το μπολάκι στο οποίο τα βάζουμε; Το ρωτάω αυτό γιατί χθες είχα κρεμάσει στο κλουβάκι του μια μικρή καρδιά μαρουλιού και είδα ότι πήγε και έκανε μερικές τσιμπιές αλλά δεν το εξαφάνισε κιόλας!! Το ίδιο κάνει και στην αυγοτροφή. Του βάζω 1 κουταλάκι του γλυκού κάθε λίγες μέρες και πάει και τσιμπάει λίγο. Θεωρείται ότι το τρώει ή απλά παίζει;
αν βλεπεις οτι λειπει ενα μερος απο το μαρουλι (το οποιο βεβαια δεν εχει πεσει καπου μεσα στο κλουβι) τοτε το τρωει,δεν ειναι αναγκη να φαει ολοκληρο το φυλλο για να πουμε οτι τρωει,πχ το δικο μου μπορουσε να φαει ανετα 1/4 σακουλακι ηλιοσπορους αν το αφηνα,η αυγοτροφη του αρεσε πολυ αλλα του εβαζα πολυ μικρη ποσοτητα την οποια δεν ετρωγε ολοκληρη,ωστοσο καθε φορα που εβαζα στο κλουβι πηγαινε αμεσως και αρχιζε να τσιμπαει

moutro
24-10-2011, 01:41
κ εμένα προς το παρόν τουλάχιστον δεν τα πάει πολύ καλα με τα λαχανικά πέρα απο το σπανάκι κ το μαρούλι,το οποίο ομως δεν κάνει καλό στο πεπτικό του σύστημα. Εχω όμως μια απορία..έχω δει οτι θα τσιμπήσει λίγο απο διάφορα μυρωδικά πχ μαιντανο κ άνηθο.Έχω ακούσει- διαβάσει όμως ότι δεν κάνει τα κοκατίλ να φάνε σέλινο...Πληροφοριακά κ μόνο γτ φοβαμαι να του το δοκιμασω ισχυει κατι τετοιο???μου εκανε εντυπωση να θεωρειται επικινδυνο το σελινο...

vas
29-10-2011, 21:59
κανένας παπαγάλος δεν κάνει αν τρώει σέλινο,ρίξε μια ματιά:)
Απαγορευμένες και επιτρεπόμενες τροφές (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?23586-Απαγορευμένες-και-επιτρεπόμενες-τροφές)

***Μπορείτε να ανατρέξετε στο αντίστοιχο θέμα για τη διατροφή
"Τι επιτρέπεται να τρώει ο παπαγάλος μας και τι όχι (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?30543-Τι-επιτρέπεται-να-τρώει-ο-παπαγάλος-μας-και-τι-όχι)"
καθώς το περιεχόμενο του προηγούμενου "Απαγορευμένες και επιτρεπόμενες τροφές" έχει επεξεργαστεί και διαγραφεί από τον συγγραφέα!

maria ps
09-04-2012, 23:47
γεια σας παιδιά, δεν ήξερα οτι απαγορεύεται το σέλινο και τους δίνω κανα δυο φορές τον μήνα και κάνουν όλα σαν τρελλά τι μπορεί να πάθουν? γνωρίζει κάποιος γιατί απαγορεύεται? τα δικά μου είναι μπάτζις, κοκατίλ, ρεντ ραμπ, ροζέλλες και λαβ μπιρντς. ανησύχησα που το διάβασα. αντίθετα λόγω του σαχλού αστείου που κάναμε παιδιά νόμιζα οτι απαγορεύεται ο μαιντανός και δεν τους δίνω ποτέ

jk21
10-04-2012, 01:15
MΑΡΙΑ χαιρομαι ιδιαιτερα που μετα απο καιρο ξαναβλεπω αναμεσα μας μια καλη μου φιλη !

το σελινο (apium graveolens ) δεν ξερω να εχει κατι το τοξικο για τα πτηνα περα απο καποια αναφορα για δερματιτιδα σε παιδια (ανθρωπους )
http://www.canaryzoo.com/poisonous%20plant%20list.htm

αυτο που ισως εχει παρερμηνυεθει (δεν ξερω και δεν θυμαμαι το εδαφιο που αναφερεται η βασιλικη οτι λεει για το σελινο ) ειναι η αναφορα εδω
http://www.birdsnways.com/wisdom/ww18eii.htm

πως το σελινο εχει υπολειματα επικινδυνων φυτοφαρμακων σε τεστ που γινανε στις ηπα .

Celery is a major source of exposure to neurotoxic pesticides. Eighty-one percent of samples tested contained detectable residues. This could mean that eight out of ten bites of celery that a parrot takes are bites of pesticides. Considering the minimal amounts of nutrition in celery, it is not worth the risk. Substitute carrots, romaine lettuce, broccoli and radishes

δεν λεω οτι δεν ισχυει αλλα δεν νομιζω να ειναι το μονο .καλο πλυσιμο και μουλιασμα στο νερο ,στεγνωμα μετα και μπορουμε ποτε ποτε να δινουμε και απο αυτο
εγω παντως σου εχω μια καλυτερη προταση ,το κολιανδρο !

Σκευάσματα με βότανα για την πρόληψη ασθενειών των πτηνών (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?24370-%CE%A3%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%8E%C E%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD/page2)

maria ps
10-04-2012, 21:09
καλησπέρα Δημήτρη μου σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. τα φάρμακα τα φοβάμαι κι εγώ γι αυτό το πλένω σχολαστικά και μετά το αφήνω αρκετές ώρες σε ξυδόνερο. τέλος πάντων θα το αραιώσω στο που και που. κόλιανδρο θα το δοκιμάσω. επίσης έχω μεγάλη ρίζα ρίγανη και τους δίνω φρέσκια δικής μου παραγωγής που ξέρω πως είναι καθαρή ελπίζω να μην απαγορεύεται κι αυτή.

jk21
10-04-2012, 23:59
επίσης έχω μεγάλη ρίζα ρίγανη και τους δίνω φρέσκια δικής μου παραγωγής που ξέρω πως είναι καθαρή ελπίζω να μην απαγορεύεται κι αυτή.

αστειευεσαι; κανεις την πιο ενδεδειγμενη κινηση .διαβασε και θα καταλαβεις

Σκευάσματα με βότανα για την πρόληψη ασθενειών των πτηνών (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?24370-%CE%A3%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AC%CF%83%CE%BC%CE%B1%C F%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%8E%C E%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD)

maria ps
16-04-2012, 20:23
Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά Δημήτρη! Ενθουσιάτηκα με τα άρθρα σου. Έχω και δεντρολίβανο δεν τους έχω δώσει ποτέ. Το φασκόμηλο το είχα με την μέντα και το υπέσκαψε και χάλασε. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως κάνουν όλα τα πουλιά όταν βάζω κλαριά ρίγανης, άσε που μοσχοβολάει κι ο τόπος. Αν κάνει τόσο καλό ίσως ο καθένας μπορεί να έχει στο μπαλκόνι του μια γλάστρα με ρίγανη. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

arisnik
22-06-2013, 15:31
εμένα ρε παιδιά δεν τρώνε τίποτα άλλο εκτός από σπόρια, μόλις βάζω κάτι άλλο στο κλούβι νομίζουν ότι θα τα φάει να πούμε, φοβούνται πάρα πολύ...

cute
25-06-2013, 15:04
Συνέχιζε να τους βάζεις Άρη,κάποια στιγμη θα τα δοκιμάσουν!!Στους παπαγαλους σου μπορείς να τα κρεμάσεις και σαν παιχνίδι για να τους κινήσουν την περιέργεια!

Ρία
26-06-2013, 20:30
Ρίξε μια ματιά εδω αν θέλεις... Ελπίζω να βοηθησει

Τρόπος για να τρώνε τα πουλιά φρούτα, λαχανικά και κεχρί! (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?38987-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%AC-%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B5%CF%87%CF%81%CE%AF!)

john john
04-07-2013, 19:56
Παιδιά, τα φρούτα και τα λαχανικά πόση ώρα μένουν μέσα στο κλουβί μέχρι να χαλάσουν;

lagreco69
04-07-2013, 21:38
Παιδιά, τα φρούτα και τα λαχανικά πόση ώρα μένουν μέσα στο κλουβί μέχρι να χαλάσουν;

Λαχανικα τωρα το καλοκαιρι ενα τριωρο το πολυ, τα φρουτα μιση ωρα.

Και δεν θα πρεπει να τα χτυπαει απευθειας ο ηλιος.

Sophie
08-03-2014, 16:41
Λοιπόν εγώ θα γράψω τι τους προσφέρω, άσχετα με το τι τρώνε! :) :P :lol:

Cockatiel
Χύμα μείγμα σπόρων (4 εποχών)
Αυγοτροφή jk21 :happy0159:
Μια φορά την εβδομάδα λίγους επιπλέον ηλιόσπορους
Φρούτα και λαχανικά (κυρίως μαρούλι, μήλο και μπανάνα)

Budgie
Χύμα μείγμα σπόρων (4εποχών)
Αυγοτροφή jk21:happy0159:
Φρούτα και λαχανικά (κυρίως μαρούλι, σπανάκι και μήλο)

Zebra Finch
Βασικούς σπόρους (4 εποχών)
Φρούτα και λαχανικά (κυρίως μήλο και μαρούλι)
Ααααααααααα και αυγοτροφή jk21:rolleye0012:

Vrasidas
08-03-2014, 18:40
Ο Ερνέστο αυτή την εποχή (γιατί του αλλάζω "δίαιτα" κάθε 2-3 μήνες, για να μη βαριέται πιο πολύ) τρώει μίγμα σπόρων για μικρά παπαγαλάκια, ηλιόσπορους όταν βγαίνει έξω από το κλουβί μόνο για "γλύκισμα", κεχράκι σε τσαμπί 1 φορά κάθε 10 μέρες. Την αυγοτροφή του jk που την μισοπέτυχα (είμαι σίγουρος οτι ο Δημήτρης θα την έκανε απείρως καλύτερη φυσικά) την τσακίζει 2-3 φορές τη βδομάδα, και τη ζητάει κιολας (!!!!), και τα κλασικά του χορταρικά (σπανάκι,μπρόκολο, ζωχούς και σπάνια κανένα καροτάκι, κυρίως ανακατεμένο με μια χορτόπιτα που του κάνω). Από φρούτα βρήκαμε το διάολό μας. Τρώει μανταρίνι, μήλο ούτε να το κοιτάξει, αποξηραμένο ροδάκινο, αποξηραμένο ανανά (χωρίς ζάχαρι φυσικά) τον οποίον του αλλάζει τον αδόξαστο και όποτε του τον βάζω δεν είναι περίεργο να βλεπεις τον Ερνεστο να κυκλοφορεί στο σπίτι με ... ένα κομμάτι ανανά να κρέμεται κάτω από το ράμφος του :biiiggrin:

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/p526x296/1979608_10203408478278597_890859145_n.jpg

jk21
08-03-2014, 19:02
Ανανας και παπαγαλοι; απολυτα λογικο .... μεγαλη η λατρεια τους .Να δινεις αν βρισκεις και φρεσκο !

http://4.bp.blogspot.com/-Q-mJtR3eLsg/UPXKQn3JgzI/AAAAAAAABpg/9wM5jNYsJCk/s320/4+parrot.JPG

http://www.menupause.info/wp-content/uploads/2011/01/parrotIMG_1483-300x261.jpg

και δεν ειναι μονο η γευστικη απολαυση που εχουν να κερδισουν απο αυτον

δραση εναντιον βακτηριων οπως το e coli και η σαλμονελλα

http://www.ijpbs.net/cms/php/upload/2368_pdf.pdf

The present study suggested that, the Pineapple
and Papaya fruit juices have great potential as
antimicrobial agents against selected enteric
pathogens and they can be used as an
alternative medicine in the treatment or control of
enteric bacterial infections. The results of
antimicrobial activity and MIC assays showed
promising evidence for the antimicrobial activity
of fresh Pineapple and Papaya fruit juices
against enteric pathogens.Phytochemical
analysis showed presence of antimicrobial
substances in the studied fruit juices. The results
revealed the presence of medicinally important
constituents in these fruit juices. Many evidences
gathered in earlier studies which confirmed the
identified phytochemicals to be bioactive.
Therefore, the Pineapple and Papaya fruit juices
could be seen as a good source for useful drugs

αλλα και αλλα ωραια

http://www.healthy.net/Materia_Medica/Pineapple_Raw_Food_Materia_Medica/125

Pineapple contains bromelain, which is a protein-digesting enzyme and a powerful anti-inflammatory agent. It is believed that bromelain blocks inflammatory causing prostaglandins and inhibits blood platelet aggregation. Pineapple is rich in beta-carotene, B complex, vitamin C, magnesium, manganese, potassium, carbohydrates, and fiber. It is used topically to relieve swellings and speed tissue healing. A small amount can be used to wash the face instead of soap.

http://www.naturaltherapypages.co.uk/article/Natural_Antiseptics
Pineapple is high in vitamins A, C, and B, and is rich in manganese, which is an essential part of certain enzymes that are necessary for metabolising proteins and carbohydrates. The pineapple enzyme, bromelain, is used for digesting proteins, and white it does so, it gives some effective anti-inflammatory benefits. It contains antibiotic properties and helps to enhance medical antibiotics. Pineapple is antiseptic and astringent. It reduces the acidity of urine, helps with normalising menstruation and can be used for abscesses, pneumonia, worm infestation, exhaustion, kidney infections, kidney stones, bronchitis, and digestive disorders. Pineapple also soothes sore throats

τα καλοκαιρια να δινεις και βερυκοκκα ! φουλ στα καροτενια και στη βιταμινη Α !

Vrasidas
08-03-2014, 19:29
Ναι Δημήτρη το έχω σκοπό και θα του αγοράσω και φρέσκο αφού έδειξε ποσο του αρέσει ο αποξηραμένος. Βερυκοκιά δόξα τω Θεω εχουμε στην αυλή και μόλις έρθει η εποχή για τα βερύκοκα θα φαει με την ψυχή του ο μικρός!

Vrasidas
08-03-2014, 19:42
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν η τσουκνίδα (μιας και μάζεψα αρκετές που φύτρωσαν στο διπλανό χωραφάκι) αφού πλυθεί, καθαριστεί και αποξηραθεί θέλει κάποια περαιτέρω επεξεργασία πριν δοθεί στο παπαγαλάκι, αφού είχα διαβάσει πως τους κάνει αρκετό καλό.

Gardelius
08-03-2014, 20:01
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν η τσουκνίδα (μιας και μάζεψα αρκετές που φύτρωσαν στο διπλανό χωραφάκι) αφού πλυθεί, καθαριστεί και αποξηραθεί θέλει κάποια περαιτέρω επεξεργασία πριν δοθεί στο παπαγαλάκι, αφού είχα διαβάσει πως τους κάνει αρκετό καλό.

καλησπέρα φίλτατε Διονύσιε !!!

ρίξε μια ματιά εδώ για την τσουκνίδα !

Μίγμα αποξηραμένων βοτάνων σε σκόνη για την αυγοτροφή (http://www.greekbirdclub.com/showthread.php?41045-%CE%9C%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%B1%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%C E%AE)
Δίνω και εγώ αρκετά συχνά στην αυγοτροφή αλλά και φρέσκια καμιά φορά !

jk21
08-03-2014, 20:51
Μην περιμενεις να αποξηρανθει .Δωσε ελευθερα και φρεσκια ! το περισσευμα φυσικα ... οπως σου εδειξε ο Στελιος

Vrasidas
08-03-2014, 20:57
Ευχαριστώ πολύ Ηλία και Δημήτρη, η αλήθεια είναι πως κάποτε είχαμε αγοράσει αποξηραμένη από ένα κατάστημα για .... γαστριμαρικούς λόγους και ο μικρός της επιτέθηκε κανονικά. Ετσι βγήκα τσάρκα στα χωράφια του Ρέματος Χαλανδρίου προς άγραν βοτάνων :p

blackmailer
10-06-2014, 23:26
Έχω μια απορία να εκφράσω σχετικά με τα διάφορα λαχανικά και φρούτα που δίνω στην Sunny (παρρτολετ) μου. Ότι κι αν της βάλω στην ταιστρα της αμέσως θα πάει να το δοκιμάσει, εκεί δεν έχουμε πρόβλημα. Το θέμα μου είναι ότι την βλέπω να το κομματιάζει και να κουνάει το κεφαλάκι της δεξιά-αριστερά και να πετάει τα κομματάκια. Σαν να μου φαίνεται δηλαδή ότι παίζει αντί να τρώει.Ότι κι αν βάλω το ίδιο κάνει. Βέβαια όλο και κάτι θα καταπίνει σίγουρα αφού προχτές της έδωσα κόκκινη πιπεριά , όχι την καυτερή, και χτες οι κουτσουλιές της ήταν λίγο πιο κοκκινοκαφέ! ρωτώ λοιπόν τους παπαγαλάδες, είναι φυσιολογικό να το κάνει; μήπως είναι λόγω ηλικίας ακόμα σε φάση παιχνιδιών απλά και θα αλλάξει; :lovebird:

xrisam
11-06-2014, 20:47
Το κάνει και ο Ξέρξης μου ειδικά με το μπρόκολο, το κάνει ως παιχνιδι.

blackmailer
12-06-2014, 09:16
Το κάνει και ο Ξέρξης μου ειδικά με το μπρόκολο, το κάνει ως παιχνιδι.

Δεν έχω πρόβλημα να το κάνει ως παιχνίδι, η απορία μου είναι εάν μέσω του παιχνιδιού αυτού τρώει κιόλας...λογικά όλο και κάτι θα κατεβάζει κάτω ε? :P

cute
12-06-2014, 10:04
Κι εμένα το κάνει το λοβμπερντ μου.Βασικά αν δαγκώσει αρκετά μεγαλη μπουκιά από φρούτο ή και λαχανικό τινάζει το ράμφος της για να φύγουν αυτά που δεν χωράνε μέσα στο ράμφος της:-Pαλλά σίγουρα τρώει κιόλας!!!

xrisam
12-06-2014, 15:19
Nαι καθώς παίζει τρώει παράλληλα. Μπορεί εσένα για αρχή να τρώει λίγο.

blackmailer
12-06-2014, 15:56
Ευχαριστω πολυ Δεσποινα και Χρυσσα...οποτε ειμαστε σε καλο δρομο!

constantinos
13-08-2014, 17:59
Το δικο μου κοματιλ μεχρι στιγμης τρωει σπορακια versele laga premium, το μαρουλι το τσακιζει,ρυζι βραστο αλλα και σκετο (πλυμενο ομως καλα),αυγο μονο τον κροκο και καλαμποκι σκετο.
Του ειχα δωσει και καρπουζι καποια στιγμη αλλα δεν το πλησιασε και την μπανανα του την εδωσα να δοκιμασει ενω καθοταν στο χερι μου αλλα εφαγε λιγο φανηκε ομως να του αρεσει.

Vrasidas
01-07-2016, 13:01
Αγγούρι ρε παιδιά,αγγούρι.
Η νέα αδυναμία του Ερνέστο,μιλάμε για 3-4 αγγούρια τη βδομάδα,μισή μερίδα σπόρος. Παίζει,το πεταει, τρώει, κυλιέται, το φυλαει ζηλότυπα. Δε γινεται να μπει αγγουρι στο σπιτι και να το φας εσύ στη σαλατα σου. Την έκατσες. Τα αγγούρια του πλανήτη ανήκουν στον διαβολάκο.

Οπότε κόψαμε εμεις το αγγούρι για να τα τρώει ο Ερνεστο (οταν δεν κανει επιθεση στο καρπούζι δηλαδή...)

Vrasidas
28-07-2016, 09:33
Εχθες ξεχάσαμε στην κουζίνα ξεσκέπαστο τον κομμένο μαϊντανό, και τον ανακάλυψε ο περίεργος πράσινος τυπάκος που ζει μαζί μας. Τώρα εμείς δεν έχουμε μαϊντανό και αυτός πρόσθεσε ακόμα μια λιχουδιά στο "μενού" του :haha:

Georgiablue
28-07-2016, 10:42
Χαχαχαχαχαχ! Καλά τι φαγανο ζουζουνι ειναι αυτό; :p

Vrasidas
28-07-2016, 10:49
Χαχαχαχαχαχ! Καλά τι φαγανο ζουζουνι ειναι αυτό; :p

Ναι είναι το κοιλιόδουλο διαβολάκι :p
Μπορεί να φοβάται στην αρχή ή να σνομπάρει τα φαγητά που του βάζουμε αν ομως τα παρατήσεις καπου και κανεις τον αδιάφορο, με την ατελείωτη περιέργεια που έχει θα παει ντε και καλα να δοκιμάσει :p

Georgiablue
28-07-2016, 11:42
Άρα εμένα που δεν τρώει πρέπει να παρατησω διάσπαρτη ρόκα στο σπίτι για να φάει! Οκ το έχω :p

Vrasidas
28-07-2016, 11:47
Άρα εμένα που δεν τρώει πρέπει να παρατησω διάσπαρτη ρόκα στο σπίτι για να φάει! Οκ το έχω :p

Μπορεί και να πιασει.Οτι δεν τρώει του το βαζω στην αυγοτροφή που του φτιάχνω, κι επειδή λατρεύει τη φρυγανιά (τη βαζω στην αυγοτροφή και αυτη) το τρώει χωρίς πολλα-πολλα :p

Georgiablue
28-07-2016, 12:01
Το καναρίνι πιο πολύ τρώει από τον παπαγάλο :p εγώ του είχα βάλει αυγοτροφη τσίμπησε μία φορά. Αυγό πάλι τα ίδια τώρα του έκοψα μαρούλι και ρόκα ανακατεμένα στο κομμένο αυγό. Τι άλλο να κάνω πια; :p

Vrasidas
28-07-2016, 12:17
Το καναρίνι πιο πολύ τρώει από τον παπαγάλο :p εγώ του είχα βάλει αυγοτροφη τσίμπησε μία φορά. Αυγό πάλι τα ίδια τώρα του έκοψα μαρούλι και ρόκα ανακατεμένα στο κομμένο αυγό. Τι άλλο να κάνω πια; :p

Ε,δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα εκτος απ' το να επιμενουμε. Ποια αυγοτροφή του φτιαχνεις,αυτή με τη φρυγανιά που εχουν γραψει τα παιδια στο φορουμ; Σε αυτή προσθετω εγώ λαχανικάκια και αρκετή φρυγανιά και την τρώει.
Το αυγο του το αφήνω (μισο) με το τσοφλι σε μια ταϊστρα και παει με τις ώρες του, λιγο παιζει λίγο τρώει (πολύ λερώνει :p )
Διαολάκια , τι να τους κανουμε :bliss:

mariann@
28-07-2016, 12:46

Εγώ ό,τι δεν τρώει(λίγα πράγματα δηλαδή, γιατί είμαστε και φαγανά κορίτσια) κάθομαι και τα τρώω επιδεικτικά μπροστά της...τρελαίνεται τόσο που έρχεται και βάζει το ράμφος της μέσα στο στόμα μου για να φάει, το τρελόπουλο:trash:

Georgiablue
28-07-2016, 12:59
Κ. Διονυση είχα βρει μία από το ίντερνετ και την έχω μετατρέψει λίγο βάζω αυγό και τριβω στο μουλτι το τσόφλι του με φρυγανιά μία πρέζα κορν φλεικς χωρίς ζάχαρη και βρώμη , τα αδειαζω σε ένα μπολ αυτά. Μετά ψιλοκόβω στο μουλτι το αυγό λίγο και βάζω ρίγανη μία κουτάλια του γλυκού ελαιόλαδο και μία μέλι ίσως και λίγο παραπάνω ελαιόλαδο ( με το μάτι τα βλέπω αυτά) ανακατευω καλά και μετά σε σακουλάκια στην κατάψυξη! Όσο για το λερωμα αφήστε καλύτερα... Παταω αυγά στο σαλόνι και σφουγγαριζω κάθε μέρα!! :cry:
Χαχαχαχαχαχ Μαριαννα αλήθεια; Ζογκλέρ θα γίνουμε για να φάνε σε λίγο ! :p

alex1986lunatic
28-07-2016, 13:04
Εγώ ό,τι δεν τρώει(λίγα πράγματα δηλαδή, γιατί είμαστε και φαγανά κορίτσια) κάθομαι και τα τρώω επιδεικτικά μπροστά της...τρελαίνεται τόσο που έρχεται και βάζει το ράμφος της μέσα στο στόμα μου για να φάει, το τρελόπουλο:trash:

Ειναι πολυ ζηλιαρικα παναθεμα τα!