PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : (Budgies) Κίτσα και Τρίλιας

Niva2gr
24-10-2009, 00:56
Η Κίτσα και ο Τρίλιας ζουν μαζί μέσα σε μιά ζευγαρώστρα εδώ και 4 περίπου μέρες. Στη ζευγαρώστρα έχω βάλει και φωλια, και επίσης κάθε 2 μέρες βάζω στα πουλιά αυγό, και προσπαθώ να εμπλουτίσω τη διατροφή τους με δημητριακά και φρούτα. Όμως δεν περίμενα οτι το ζεύγος θα έδειχνε διάθεση τόσο γρήγορα!

Ο Τρίλιας όλη μέρα τσιρίζει και κάνει επίδειξη, αλλά η Κίτσα τον τσιμπάει όταν αυτός πάει να ανεβεί σε ψηλότερο σημείο απο αυτήν. Ακόμα δεν τα έχω τσακώσει να δείχνουν τρυφερότητα το ένα στο άλλο. Όμως η Κίτσα περνάει αρκετές ώρες μέσα στη φωλιά σκαλίζοντας και ψαχουλεύοντας. Επίσης ο χαλινός της δείχνει οτι είναι έτοιμη για αναπαραγωγή.

Δηλαδή σωματικά δείχνει έντονη διάθεση, αλλά η συμπεριφορά της απέναντι στον Τρίλια δείχνει οτι ακόμα δεν είναι έτοιμη. Μήπως λοιπόν πρέπει να βγάλω τη φωλιά μέχρι να δέσει το ζευγάρι; Μήπως η αναπαραγωγή σε αυτή τη φάση αποδειχθεί λανθασμενη κίνηση για τα πιθανά μικρά;

25-10-2009, 01:15
ειχα καποτε ζευγαρι bungie που ειχαν την ιδια συμπεριφορα.και κανενα αυγο ποτε δεν ηταν γονιμο.ποτε δεν τον αφησε
να ζευγαρωσει μαζι της και τον τραυματιζε συνεχια.οταν γεννησε και τα αυγα εγινε ακομα πιο επιθετικη απεναντι του γιατι απο μια αρχη δεν τον συμπαθουσε.οποτε αναγκαστηκα και εδωσα τον αρσενικο.δεν ταιριαζουν κατα την γνωμη μου ολα τα πουλια μεταξυ τους.το ζευγαρι κοκατιελ που εχω τωρα δεσανε απο την πρωτη μερα ..μπορεις φυσικα να περιμενεις μηπως αλαξει συμπεριφορα ..αν κανει ομως αυγα να ξερεις οτι θα γινει πολυ αγρια μαζι του αν δεν εχουν ζευγαρωσει.αυτα ειναι οσα γνωριζω απο τις δικες μου εμπειριες.ελπιζω να δουν και αλλοι γνωστες το post σου και να πουν την γνωμη τους.

fotis_k
26-10-2009, 19:57
Εγω στα ειπα και στο αλλο θεμα.Αποψη μου ειναι οτι βιαστηκες.

Ποσο καιρο-μερες ειναι μαζι τα πουλια?Συμφωνω με οσα λεει η Σοφια.

Niva2gr
26-10-2009, 21:54
Τώρα είναι μαζί γυρω στις 10 μέρες, αν υπολογίζω καλά. Πάντως σήμερα η Κίτσα στηνόταν! Γενικώς τα πάνε καλά. Εχτές τα είδα να δίνουν και ένα φιλάκι!

Niva2gr
29-10-2009, 20:34
Ήρθε το πρώτο αυγό! Πριν απο λίγο γύρισα σπίτι και βρήκα το ζευγάρι έξω απο τη φωλιά. Όμως όταν τσέκαρα μέσα βρήκα ένα μισοματωμένο ένα μικρούλι αυγουλάκι! Μάλλον δυσκολεύτηκε η μικρή μας! Τώρα έχει κάτσει μέσα και κλωσσάει.

Αχ, μακάρι να πάνε όλα καλά!

Evie
29-10-2009, 21:59
Γλυκιά μου Κίτσα! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! Ο χαλινός της τώρα επανήλθε στα κανονικά του χρώματα?

Niva2gr
30-10-2009, 14:35
Όχι, είναι πιο έντονος απο ποτέ! Είναι ακόμα στη φάση της... κάψας!

fotis_k
30-10-2009, 16:01
Επιτελους.Εκανε το πρωτο της αυγο η καψερη :lol:

Καλους απογονους!

ΑΓΓΕΛΟΣ2
01-11-2009, 09:34
ευχαρηστα νεα!!!ελπιζω να βγαλεις μωρακια μαρια!!!θα ειναι μια πολυ ομορφη εμπειρια για εσενα!!!

θα κανεις οωσκοπηση στο αυγο?η θα το αφισεις μεχρι να δεις αν θα βγει πουλακι?

vas
01-11-2009, 10:27
μπράβο Μαράκι πολύ χαίρομαι :mrgreen:

fotis_k
01-11-2009, 11:34
Κανενα αλλο αυγο εκανε η Κιτσα?

Ενημερωσε μας...Εβαλες τελικα πριονιδι?

Niva2gr
01-11-2009, 14:12
Μάλλον έχουμε προβλήματα με την Κίτσα! :(
Θα κάνω καινούριο θέμα.

Niva2gr
02-11-2009, 15:30
Τελικά όλα πήγαν καλά!

viewtopic.php?f=28&t=233 (http://www.papagaloi.net/viewtopic.php?f=28&t=233)

Τώρα υπάρχουν 2 αυγά στη φωλιά, τα οποία η Κίτσα κλωσσάει σαν καλή μάνα, και μάλλον θα έχουμε κι άλλα, γιατί τα παιδιά σήμερα είχαν "ορεξούλες"!

Niva2gr
03-11-2009, 20:56
Σήμερα το απόγευμα ήρθε και το τρίτο αυγό! Η Κίτσα είχε εξαντλήθεί απο την προσπάθεια. Όμως ήρθε εγκαίρως η ηλεκτρική θερμοφόρα. Τελικά αυτό το θερμαινόμενο μαξιλάρι κάνει θαύματα!

Dream Syndicate
03-11-2009, 21:36
Άντε γειά σου :congrats:

Niva2gr
06-11-2009, 14:41
...και τέταρτο αυγό γεννήθηκε εχτές! Το ζευγάρι έχει πάρει φόρα για τα καλά! Δεν ξέρω αν είναι όλα γόνιμα, γιατί δεν έχω βρει κατάλληλο φακό, αλλά και γιατί σπανίως σηκώνεται η Κίτσα. Πάντως, καλώς εχόντων των πραγμάτων, το πρώτο αυγό θα έχει σκάσει μέχρι την άλλη Παρασκευή.

Evie
06-11-2009, 17:07
Αχ είμαι πολύ χαρούμενη για το ζεύγος! Να μας έστελνες και καμια φωτογραφία της Κίτσας... :roll:

maria ps
07-11-2009, 23:04
Μπράβο στην Κίτσα με το καλό τα μωράκια της!
Τι είναι αυτή η θερμοφόρα Μαρία?

fragos
07-11-2009, 23:06
μπραβο καλα γεννητουρια!!!

Niva2gr
07-11-2009, 23:20
Σήμερα γεννήθηκε και το πέμπτο αυγό!
Καλώς εχόντων των πραγμάτων το πρώτο θα σκάσει μέχρι την άλλη Πέμπτη-Παρασκευή.

Ηλεκτρική θερμοφόρα είναι αυτό:

http://www.johnlewis.com/jl_assets/product/230334091.jpg

Στην ουσία είναι ένα πλέγμα απο αντιστάσεις, σε σχήμα μαξιλαριού, επενδεδυμένο με μονωτικό υλικό. Έχει ρυθμιστή θερμότητας και σβήνει μόνο του μετά απο 90 λεπτά.
Εγώ το χρησιμοποίησα μέχρι να βγει το δεύτερο αυγό, στο οποίο δυσκολεύτηκε η Κίτσα, και μετά το έβγαλα απο τη φωλιά.

Εκτός απο τη θέρμανση της φωλιάς αυτό το πράγμα είναι καταπληκτικό όταν χρησιμοποιείται πάνω σε πιασμένες περιοχές.

fotis_k
08-11-2009, 19:32
Προσοχη μονο μην βρασουν τα αυγα :D η μην παθει καμια θερμοπληξια η Κιτσα!(πιο πολυ χιουμοριστικα το λεω αλλα αληθεια τι θερμοτητα παραγει?)

ΥΓ:Ευχομαι η Κιτσα να ειναι απο τα μπατζι που κανουν 12 και 13 αυγα!Να γεμιζεις μπατζακια :P

Niva2gr
08-11-2009, 19:38
Αχ, όχι τόσα πολλά! Δεν θα ξέρω πού να τα δώσω μετά!

Αυτή η θερμοφόρα, στην ανώτερη ρύθμισή της, βγάζει τη θερμότητα που εκπέμπει ένα μάρμαρο που έχει μείνει στον ήλιο για 5 λεπτά, σε μιά ηλιόλουστη μέρα. Οπότε, ακόμα και χωρίς τα αυγά, είναι ιδανικό για να ζεσταίνουν στην κυριολοξία... την ουρά τους!

fotis_k
08-11-2009, 19:54
Αχ, όχι τόσα πολλά! Δεν θα ξέρω πού να τα δώσω μετά!

Κι εμεις τι κανουμε εδω? :lol:

fotis_k
14-11-2009, 13:50
Μαρια κανενα νεοτερο?Εκανε αλλα αυγα?

Niva2gr
14-11-2009, 18:25
Το ζευγάρι έμεινε στα 5 αυγά.
Κανονικά έπρεπε το πρώτο να είχε σκάσει προχτές.
Όμως μάλλον είναι άσπορο, γιατί είδα σήμερα οτι το έχει κάνει στην άκρη η Κίτσα. Όμως το κλωσσάει ο Τρίλιας!

Αν τα πιάσω τα αυγά ένα-ένα για να τα φωτίσω, για να δω αν είναι γόνιμα, λέτε να τα παρατήσει;

fotis_k
15-11-2009, 10:18
Το ζευγάρι έμεινε στα 5 αυγά.
Κανονικά έπρεπε το πρώτο να είχε σκάσει προχτές.
Όμως μάλλον είναι άσπορο, γιατί είδα σήμερα οτι το έχει κάνει στην άκρη η Κίτσα. Όμως το κλωσσάει ο Τρίλιας!

Αν τα πιάσω τα αυγά ένα-ένα για να τα φωτίσω, για να δω αν είναι γόνιμα, λέτε να τα παρατήσει;

Δεν χρειαζεται να τα πιασεις Μαρια.Με αυτον τον τροπο βαζεις σε κινδυνο τους νεοσσους.Παρε ενα μικρο φακο και πλησιασε τον στα αυγα μεχρι να δεις το εσωτερικο.Αν εχουν μικρα μεσα θα το καταλαβεις πολυ ευκολα.

Niva2gr
15-11-2009, 11:19
Γι' αυτό ρωτάω, επειδή δεν μπορώ βρω μικρό φακό! Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

ΑΓΓΕΛΟΣ2
16-11-2009, 14:04
μπορεις να τα πιασεις...αφου πληνεις παρα πολυ καλα τα χερια σου...και με παραπολυ προσοχη...ακομα και μικρη πιεση μπορει να τα ραγισει....

ΝΙΚΟΣ 13
16-11-2009, 18:41
Υπομονη και ολα θα πανε καλα

Niva2gr
16-11-2009, 18:50
Σε ένα site διάβασα οτι τα άσπορα, ή τα νεκρά αυγά, αναπτύσσσουν ένα ροζέ χρώμα στο κέλυφος. Αν είναι έτσι τότε μόνο ένα ίσως να γεννηθεί! :cry:

Evie
16-11-2009, 19:18
Ωχ Μαρία ελπίζω να μην έρθουν έτσι τα πράγματα! Μήπως αυτό συμβαίνει γιατί είναι τα πρώτα αυγά της Κίτσας;

Niva2gr
16-11-2009, 20:19
Δεν αποκλείεται. Γενικώς σε κάθε γέννα υπάρχουν 1-2 αυγά που δεν σκάνε στο τέλος.
Το πρώτο πάντως είναι σίγουρα τζούφιο, γιατί είναι μαλακό.

fotis_k
16-11-2009, 22:19
Μαρια μπορεις να προσπαθησεις και με μεγαλο φακο απλα ισως σε δυσκολεψει λιγο στο συμπερασμα λογω μεγεθους.Γενικα ομως δεν ειναι κατι δυσκολο.Μολις το κανεις στην πραξη θα το καταλαβεις.

Niva2gr
19-11-2009, 20:00
Τελικά αγόρασα φακό-στυλό και έκανα ωοσκόπηση.
Όλα τα αυγά είναι άσπορα :( :( :( :(

Τί να κάνω τώρα;
Να τα μετάξω όλα μαζί και να βγάλω τη φωλιά, ή να τα βγάζω λίγα-λίγα;

fotis_k
20-11-2009, 21:19
Ολα μαζι βγαλε τα Μαρια.

Στην θεση σου θα αφαιρουσα την φωλια θα εκανα διατροφικη ετοιμασια ενος μηνα και μετα παλι φωλια.Εφοσον ηδη εχουν παρει μπρος και ζευγαρωνουν η επομενη γεννα λογικα θα εχει αποτελεσματα. :)

Evie
21-11-2009, 01:51
Κρίμα , άσχημα τα νέα λοιπόν :( Μάλλον ο γαμπρός πρέπει να ωριμάσει πρώτα. Για να δούμε στην πορεία..

Niva2gr
23-11-2009, 20:22
Τελικά έβγαλα τη φωλιά, πέταξα τα αυγά όλα μαζί, και έβαλα το ζευγάρι στο κανονικό τους κλουβί. Τώρα τα αφήνω να ξεκουραστούν. Απο βδομάδα θα αρχίσω διατροφική προετοιμασία και θα τα βάλω πάλι στη ζευγαρώστρα με τη φωλιά με τη νέα χρονιά. Η Κίτσα είναι σε μέτρια κατάσταση, καθώς έχει χάσει κάποια πούπουλα απο το στήθος της. Χρειάζεται να αποθηκεύσει πολύ ασβέστιο για τα επόμενα αυγά. Είναι αγαπημένο ζευγάρι, αλλά μάλλον χρειάζεται να δεθούν ακόμα περισσότερο.

fotis_k
25-11-2009, 16:53
Ελπιζω την επομενη φορα να εισαι πιο τυχερη!

Να μας βαλεις και καμια φωτογραφια του ζευγους.. :D

maria ps
25-11-2009, 22:50
εγώ που είχα το ίδιο περιστατικό περίπου με τα κοκατίλ, μόλις πέταξα και το τελευταίο αυγό, της έδωσα για πέντε μέρες Tabernil Calcio. δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά από την επομένη μέρα μου φάνηκε πιο ζωηρή

Niva2gr
25-11-2009, 23:09
Σίγουρα τη βοήθησε να αναπληρώσει το ασβέστιο. Ίσως όμως με την απομάκρυνση της φωλιάς να ηρέμισε και το μητρικό της ένστικτο. Χωρίς αυγά δηλαδή επέστρεψε στην κανονική της συμπεριφορά.

NaRkIssA
10-12-2009, 13:46
ελπιζω ναι ειναι καλα το ζευγαρακι.
να ξερεις οτι θελει πολυ υπομονη .εμενα τα cockatiel mou εκαναν 4 γεννες , 8 αβγα
και πηρα εναν μονο νεοσσο.
και πιστεψε με... χαλαλι η υπομονη.

ευχομαι να πανε ολα καλα :mrgreen:

Evie
10-12-2009, 14:49
Σίγουρα τη βοήθησε να αναπληρώσει το ασβέστιο. Ίσως όμως με την απομάκρυνση της φωλιάς να ηρέμισε και το μητρικό της ένστικτο. Χωρίς αυγά δηλαδή επέστρεψε στην κανονική της συμπεριφορά.

...Την συμπεριφορά του αγοροκόριτσου δηλαδή :P